Bitcoin’de Yarılanma (Halving) Ne Demek? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575273,290
  % -1,05
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin’de Yarılanma (Halving) Ne Demek?

Bitcoin’de Yarılanma (Halving) Ne Demek?
728 90

Bitcoin piyasasıyla ilgilenenler halving (yarılanma) terimini bazı dönemlerde daha sık duymaya başlar. Bu yazımızda Bitcoin’de yarılanma ne demek sorusunu yanıtlayacağız ve yarılanmanın avantajlarından bahsedeceğiz. Dilerseniz hemen başlayalım…

Yarılanma (Halving) Nedir?

Yarılanma; Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash gibi madencilik sistemi bulunan kripto para borsalarında yaygın kullanılan bir terimdir. Bu terimin uluslararası kripto para borsasındaki ismi ise halving’tir.

300 250 4

Halving ne demek?

Halving (yarılanma), madencilik sistemine sahip kripto paralarda bulunan blok başına madencilik ödülünün belirli sürelerde yarıya indirilmesine verilen isimdir. Bu sistemde amaç, madenci sayısını kontrol altına alarak arz ve taleplerde denge sağlamaktır. Bu sayede kripto paraların sistemlerinde süreklilik sağlanır ve yatırımcılara işlem hızı kazandırılır.

Kripto paraların bazılarında bulunan madencilik sistemi, para birimlerinin üretilmesinin yanında Blockchain sistemindeki transferlerin onayında da büyük rol oynar. Transferlerdeki onay sisteminin hızlı çalışması, tüm sistemin hızını sağlayacağı için yatırımcılara kolaylık sağlar. Bu sistemdeki herhangi bir yavaşlama ise alt yapıda aksaklıklara yol açacağı için para biriminin değerini düşürür. İşte bu noktada halving (yarılanma) sistemi devreye girer ve alt yapının sürekliliği sağlanır.

Bitcoin’de Yarılanma Ne Demek?

Halving (yarılanma) kelimesinin temel anlamını öğrenmiş olduk. Peki Bitcoin’de yarılanma ne demek?

Bitcoin, madencilik sisteminin dünyada ilk defa uygulandığı kripto para birimidir. Bitcoin madenciliğinin tarihi Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında geliştirdiği ‘Genesis Block’ projesine dayanır. Bu projeye göre Bitcoin para birimi için çalışan madenciler blok çözümü yapar. Madencilerin bu işlemleri yapması sistemin sürekliliğini sağladığı için oldukça önemlidir. Bu madenciler her blok başına ise madencilik ödülü kazanır. Ancak madenci sayısının artması işlem hızını düşüreceği için sistem için bir tehlikedir. Bu nedenle her 4 senede bir madencilere verilen blok başına ödülün yarıya indirilmesine karar verilmiştir. 4 yılda bir yapılan bu yarılama sistemi ise Bitcoin’de halving ismiyle anılır. Halving sistemi blok başına verilen ödül Satoshi’ye düşene kadar yıllarca devam edecektir. Satoshi Bitcoin için en küçük para birimidir ve 0.00000001 BTC’dir.

Peki Bitcoin’de halving ne zaman?

Bitcoin’de halving (yarılanma) sistemi ilk olarak 2012 yılında denenmiştir. Buna göre blok başına madencilere verilen ödül daha önce 50 BTC iken 2012 yılında 25 BTC’ye düşmüştür. 2016 yılında ise ikinci kez yarılanma yapılmış ve 12,5 BTC blok ödülü uygulanmıştır. Halving sisteminin son uygulandığı yıl ise 2020 olmuştur. 2020’deki yarılanmada madencilik ödülü 6,25 BTC miktarına düşmüştür. Bir sonraki dönemde Bitcoin yarılanması ne zaman olacağı net bir şekilde bilinmiyor. Fakat 4 yılda bir gerçekleşen Bitcoin yarılanmasının 2024 yılının birinci veya ikinci çeyreğinde yapılacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin’de Yarılanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’de yarılanma ne demek sorusuna yukarıdaki bölümde yanıt verdik. Bitcoin’de bu sistem dışarıdan bakıldığında olumsuz bir durummuş gibi görünür. Ancak bana göre bu sistemin bazı avantajları vardır. Bitcoin’de halving (yarılanma) sisteminin önemli iki avantajı aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin para birimi, sınırlı para adediyle kurulmuş bir dijital sistemdir. Eğer Bitcoin madencilerine verilen blok ödülleri, ilk günlerdeki gibi yüksek miktarlarda olursa tüm Bitcoin adedi kısa bir süre içerisinde üretilebilir. Bu durum ise madencilerin blok ödülü kazanamadığı için Bitcoin madenciliğinden çıkmasına ve sistemde ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Bu nedenle uygulamaya alınan halving (yarılanma), Blockchain sisteminin sürekliliğine ve madencilerin katılımına destek olur. Böylece Bitcoin yatırımcılara uzun yıllar kullanım sağlar.
 • Halving (yarılanma) sistemi, Bitcoin’in ilk olarak piyasaya sürüldüğü yıllarda var olan madencilere büyük blok ödülleri vermiştir. Bu ödüllerin yarılanma uygulaması ile 4 yılda bir yarıya inmesi, sisteme yeni katılan madenciler ile eski madenciler arasında bir denge sağlar. Bu sistem, Bitcoin’in eski madencilerinin kazançlarını korur ve madenciler arasındaki rekabeti dengeler.

Ayrıca halving (yarılanma) sisteminin bu iki avantaj dışında da sisteme kattığı olumlu etkiler vardır. Bunlardan biri Bitcoin halving fiyata etkisi olarak söylenebilir.

Yarılanmanın Bitcoin Fiyatlarına Etkisi

Halving (yarılanma) sistemi, beklentinin aksine Bitcoin piyasasında olumlu etkilere sebep olmuştur. İlk defa 2012 yılında uygulanan yarılanma sistemi öncesinde uzmanların bir kısmı madencilerin azalacağı tahmininde bulunmuştur. Fakat sanılanın aksine yarılanma uygulaması Bitcoin madencilerinde düşüşe sebep olmamış, aksine madenci sayısı yıllar içerisinde artmıştır. Bitcoin’in halving fiyata etkisi de benzer şekilde sanılanın tersi yönünde olmuştur. Bitcoin 2012 ve 2016 yıllarındaki yarılanmadan sonra bir süre dalgalanmış, ardından yeniden yükselişe geçmiştir.

Bu zamana kadar yarılanmalar sistemin hızını artırarak yatırımcılara kazanç sağlamış ve böylece Bitcoin’in değerini de artırmıştır.

Diğer Kripto Para Birimlerinde Yarılanma Var Mı?

Bitcoin’de yarılanma ne demek bir önceki bölümlerde öğrenmiş olduk. Ancak halving (yarılanma) yalnızca Bitcoin para biriminde yoktur. Bitcoin sistemine benzer şekilde madencilik uygulaması olan bazı kripto para birimlerinde de halving uygulanmaktadır. Halving uygulanan diğer bazı önemli kripto para birimleri aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin Cash (BCH) Halving
 • Litecoin (LTC) Halving
 • Ethereum halving
 • Verge XVG halving
728 90
Araç çubuğuna atla