Bitcoin’de Short Ne Demek? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7730
  % 0,00
 • € EURO
  35,1601
  % -0,02
 • £ POUND
  41,5461
  % -0,11
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3723
  % 0,62
 • BITCOIN/TL
  2178132,653
  % 0,67
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Bitcoin’de Short Ne Demek?

Bitcoin’de Short Ne Demek?
728 90

Bitcoin piyasası, yatırımcıların her geçen gün arttığı bir piyasadır. Bu yazımızda Bitcoin ile alım satım yapmayı düşünenler için Bitcoin’de short ne demek ayrıntılarıyla açıkladık. İşte detaylar…

Başlıklar

Margin Trade (Marj Ticareti) Ne Demek?

Bitcoin’de short ne demek sorusunu yanıtlamadan önce birkaç terimi açıklamakta fayda vardır. Çünkü bu terimler, Bitcoin’de short pozisyonuyla yakından ilişkilidir. Short ve long pozisyonlarının alınabildiği yatırım hareketinin adı Margin Trade olarak bilinir. Margin Trade, Türkçesi marj ticareti olan ve iki yönlü işlem açılabilen bir piyasa çeşididir. Margin Trade’de yatırımcılar hem yükselişlerden hem de düşüşlerden kazanç sağlama olanağına sahiptir.

300 250 4

Margin Trade’de iki yönlü işlemi şu şekilde açmak mümkündür. Normal trade’lerde yatırımcı yükselişe geçeceğini düşündüğü kripto paralar için alım ve satım yaparak kazanç sağlar. Tahmin edileceği üzere normal piyasalarda bu durum tek yönlüdür. Ancak Margin Trade’de düşüşe geçeceği düşünülen kripto paralar için de kazanç sağlamak mümkündür. Buna göre yatırımcı düşüşe geçeceğini düşündüğü kripto para için açığa satış yapar ve fiyat düştüğünde alım yapar. Bu sayede yatırımcı kazanç sağlar.

Bitcoin’de Short Ne Demek?

Bitcoin’de short ne demek sorusunu yanıtlayacağız. Ancak öncesinde short ne demek sorusunu yanıtlamakta fayda vardır. Short, Türkçesi kısa anlamına gelen bir kelimedir. Short position ise borsada kısa vadeli yatırım anlamında kullanılan bir terimdir.  Bitcoin’de kısa pozisyon alma işlemi BTC’nin değer kaybedeceği düşüncesinden kaynaklanarak alınır. Bu hamleden önce sıkı bir analiz yapılması ve tüm verilerin kontrol edilmesi gerekir.

Bitcoin’de kısa pozisyon alan yatırımcılar genellikle piyasada BTC’nin aşırı alıma ulaştığı ve yükseliş trendinin doyduğu durumları değerlendirir. Bitcoin’i bu durumda bulan yatırımcılar, para biriminin yakın zamanda değer kaybedeceği tahmininde bulunarak hamle yapar. Ancak bu tahminlerin piyasa durumu iyice analiz edilerek yapılması son derece önemlidir. Bu analizler sırasında Bitcoin’in veya ilgilenilen diğer altcoinlerin saatlik ve günlük işlem hacimleri dikkate alınabilir. Ayrıca bu kripto paralarla ilgili tüm analiz, yorum ve haberlerin canlı olarak takip edilmesi son derece önemlidir.

Bitcoin’de Short Pozisyon Nasıl Alınır?

Bitcoin’de ve Margin Trade’de yer alan diğer altcoinlerde shortlama sistemi aslında bir bakıma sisteme borçlanmadır. Çünkü bu sistemde herhangi bir varlığınız olmadan açığa satış yaparsınız. Short pozisyonu, Bitcoin’in değeri düşerken yatırımcılara kazanç sağlar. Bu sistemde yatırımcılar Bitcoin’in düşeceği tahmininde bulunarak short pozisyon açarlar. Bu sayede borçlanarak işlem yapacakları kripto paraya sahip olurlar. Daha sonra ise Bitcoin’in düşmesiyle beraber borçlarını kapatıp üstüne de kazanç sağlarlar.

Bitcoin’de short pozisyonunu örneklerle anlatmak daha açıklayıcı olacaktır. 50 bin dolarlık BTC’nin düşeceğini tahmin eden yatırımcı aşağıdaki adımları izler:

 • Yatırımcı, BTC 50 bin dolar iken 1 adet BTC satın alır. Bu işlem sonrasında hem satın aldığı 1 BTC, hem de borçlandığı 1 BTC olur.
 • Yatırımcı, satın aldığı 1 BTC’yi piyasada 50 bin dolara satar. Bu işlem sonrasında elinde 50 bin dolar ve 1 BTC kalmış olur.
 • Yatırımcının tahminindeki gibi BTC, 50 bin dolardan 48 bin dolara düşerse; yatırımcı da elindeki 50 bin dolar ile 48 bin liraya 1 BTC satın alır. Bu BTC ile borcunu ödemiş olurken aynı zamanda 2 bin dolar kazanç sağlamış olur.

Bitcoin’de short sistemi temel olarak bu şekilde işler. Ancak shortlama sırasında yatırımcının verdiği teminat, borç katsayısı, tahmin edilen ve gerçekleşen değer değişimi gibi unsurlar oldukça önemlidir.

Bitcoin’de Long Ne Demek?

Bitcoin’de Short gibi bir de Long terimi vardır. Daha önce Bitcoin’de short ne demek açıklamıştık. Peki long ne demek Türkçesi nedir? Long position Türkçeye uzun pozisyon olarak geçmiş bir terimdir. Bu terim kripto para piyasasının dışında diğer borsalarda da kullanılmaktadır.

BTC Long spot piyasalardan Margin Trade piyasaya geçenlerin kolayca anlayabileceği basit bir sisteme sahiptir. Uzun pozisyonda beklemek, bir kripto paranın değerinin artacağını düşünerek uzun süreli yatırım yapmak anlamına gelir. Long pozisyonda eğer kripto para düşünüldüğü gibi yükselirse yatırımcı kar elde eder.

Bir örnekle longlamak ne demek açıklayalım. Yatırımcılar Bitcoin’i belirli bir değerden satın alırken long position açar. Bu durumda yatırımcı örneğin 100 dolara aldığı BTC’nin 110 dolar olacağını düşünmüştür. Long pozisyon açan yatırımcı, satın aldığı BTC düşse bile zararda sayılmaz çünkü beklemek için süresi vardır. Eğer belirli bir süre içerisinde Bitcoin’de değer artışı olursa yatırımcı satış yaparak kazanç elde eder.

Kripto paralarda short ve long sistemleri yatırımcılara oldukça iyi kazançlar sağlayabileceği gibi, büyük zararlara da sebep olabilir. Üstelik short sisteminde borçlanma vardır. Bu nedenle tüm hamlelerin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca Bitcoin’de long ve short sistemleri için belirlenen oranların da önemi büyüktür. Yatırımcıların bu oranları ve değer farklılıklarını iyi analiz ederek hareket etmesi son derece önemlidir.

728 90
Araç çubuğuna atla