Bitcoin’de Halving Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.609,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4960
  % 0,03
 • € EURO
  34,7296
  % 0,01
 • £ POUND
  40,7468
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3456
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  1991253,527
  % -3,84
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Bitcoin’de Halving Nedir?

Bitcoin’de Halving Nedir?
728 90

Halving kelimesi kripto para borsasıyla ilgilenenlerin zaman zaman duyduğu bir terimdir. Halving’in ne zaman yapılacağı ve ilgili kripto paralara yansımaları da merak konusudur. Peki Bitcoin’de halving nedir ve avantajları nelerdir? İşte detaylar…

Başlıklar

Halving Nedir?

İngilizce kökenli olan halving kelimesi dilimizde ikiye bölme ya da yaygın ismiyle yarılanma anlamına gelir. Kripto para piyasasındaki halving ise Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cash gibi madencilik sistemi bulunan dijital paralarda belirli sürelerde blok başına düşen madencilik ödülünün yarıya düşürülmesidir.  Bu sistemin temel amacı madenciliği kontrol altına alarak arz-talep dengesini sağlamaktır.

300 250 4

Madencilik, hem Bitcoin benzeri kripto para birimlerinin üretilmesini sağlar hem de Blockchain sisteminde yer alan transferlerin onaylanmasına yani sistemin sürmesine katkıda bulunur. Madencilik sisteminde yavaşlama da tüm alt yapıda aksaklıklara yol açabilir. Halving sisteminin amacı da bu alt yapının sürekliliğini sağlamaktır.

Bitcoin’de Halving Nedir?

Halving’in ne olduğunu bir önceki yazıda anlattık. Peki Bitcoin’de halving nedir?

Bitcoin kripto para biriminde 4 yılda bir yapılan yarılanma sistemine Bitcoin’de halving adı verilir. Halving sistemi, ilk olarak Bitcoin para birimi için uygulanmıştır. Bu sistemin tarihi de Bitcoin madenciliğine dayanır. Bitcoin madenciliği ilk olarak Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında geliştirilen ‘Genesis Block’ projesiyle başlamıştır. Bitcoin madencileri, çözdükleri her blok başına Bitcoin kazanmış ve sistemi devam ettirmiştir. Madenci sayısının artmasıyla işlem hızının düşeceği tahmin edilince Bitcoin’e halving sistemi gelmiştir. Buna göre madencilere blok başına verilen ödül her 4 senede bir yarıya düşecek ve bu durum satoshi yani 0.00000001 BTC ödülüne kadar devam edecektir.

Bitcoin’de halving ilk olarak 2012 yılında uygulanmış ve blok başına verilen ödül 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürülmüştür. Son olarak ise 2020 yılındaki üçüncü halvingte blok başına ödül 6,25 BTC olmuştur. Bitcoin’de halving, madenciler için kötü gibi görünse de yatırımcılara büyük avantajları olan bir uygulamadır. Bir sonraki Bitcoin halving ne zaman olacağı net olarak bilinmiyor. Ancak tahminlere göre bir sonraki halving 2024 yılının mart ve haziran ayları arasında bir gün gerçekleşecektir.

Bitcoin’de Halving’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’de halving nedir sorusuna cevap verdiğimize göre bu yarılanma uygulamasının avantajlarına geçebiliriz. Bitcoin’de halving uygulaması, madenciliğin ve Blockchain’in sürekliliği için bilinçli olarak oluşturulmuş bir sistemdir. Bu uygulamanın yatırımcılara ve madencilere avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin para biriminde üretilebilecek para adedi sınırlıdır. Bitcoin’in piyasaya ilk çıktığı dönemlerdeki blok ödülleriyle devam edilmesi, çok kısa bir süre içerisinde tüm Bitcoin adedinin üretilmesine sebep olabilir. Böyle bir durumun oluşması, blok ödülü alamayan madencilerin madencilik ağından çekilmesine sebep olabilir ve bu durum da sistemde ciddi sıkıntılara neden olur. Halving sistemi Blockchain uygulamasının işlemesini ve kripto paraların üretimini sağlayacak olan madencilerin devamlı katılımını sağlar. Böylece Bitcoin uzun yıllar kullanılmaya devam edebilir.
 • Halving sistemi bu zamana kadar Bitcoin değeri üzerinde daima olumlu etkiler göstermiştir. Bitcoin’de halving fiyata etkisi olumlu olduğu için yatırımcılar büyük avantajlar sağlar.
 • Halving sistemi, Bitcoin’in eski madencilerine ilk yıllarda oldukça çok blok ödülü vermiştir. Bu ödül sisteminin sürekli olarak yarıya inmesi, Bitcoin madenciliğine sürekli yeni katılan madencilerle eski madenciler arasındaki dengeyi sağlar. Kısacası bu sistem, az sayıdaki eski Bitcoin madencilerini korur ve yeni madencilerle aralarında fark oluşturur.

Halving Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

Bitcoin halving fiyata etkisi, 2012 ve 2016 yıllarında beklenenin aksine olumlu olmuştur. İlk ve ikinci halving zamanlarında yorumcuların bir kısmı Bitcoin madencilerinin azalacağı ve buna bağlı olarak sistemin daha da tıkanacağı görüşündeydi. Ancak sanılanın aksine halving sistemi Bitcoin madencilerinin sayısını düşürmemiştir. Üstelik birkaç haftalık dalgalanmalardan sonra Bitcoin değeri yeniden artmıştır. Bu durum halving sisteminin Bitcoin üzerindeki tıkanıklıkları önlediği görüşünü kanıtlamıştır. Bana göre bu etki uzun yıllar boyunca devam edecektir.

Diğer Kripto Para Birimlerinde Halving

Bitcoin’de halving nedir sorusunu bir önceki bölümlerde yanıtladık. Bitcoin, halving sisteminin ilk olarak uygulandığı kripto para birimidir. Ancak yarılanmanın yapıldığı başka kripto para birimleri de vardır. Bitcoin’den sonra halving yapılan en popüler kripto para birimleri aşağıdaki gibidir:

 • Bitcoin Cash (BCH) Halving: Bitcoin Cash, Bitcoin ağıyla kurularak 2017 yılında piyasaya adım atmış bir kripto para birimidir. Bu para biriminde de Bitcoin’de olduğu gibi madencilik ve halving sistemi vardır. Son olarak 2020 yılında yapılan halving’te ödül olarak 6,25 BCH verilmiştir.
 • Litecoin (LTC) Halving: Litecoin, Bitcoin ağıyla 2011 yılında piyasaya sunulmuş bir kripto para birimidir. LTC’de de madencilik ve halving sistemi vardır. Litecoin halving, ilk olarak piyasaya çıktığı 2011 yılında yapılmıştır. Litecoin para biriminde yapılan son halving ise 2019 yılında yapılmıştır. Bu zamana kadar yapılan halvinglerin ödülleri sırasıyla 50 LTC, 25 LTC ve 12,5 LTC olmuştur.

Ayrıca Ethereum halving ve Verge XVG halving de kripto para piyasasında ismi sık bilinen yarılanma işlemleridir.

728 90
Araç çubuğuna atla