Bitcoin’de Al Sat Nasıl Yapılır? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.133,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1889
  % 0,09
 • € EURO
  35,0042
  % 0,00
 • £ POUND
  40,9941
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3559
  % -0,20
 • BITCOIN/TL
  2256246,367
  % -1,70
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Bitcoin’de Al Sat Nasıl Yapılır?

Bitcoin’de Al Sat Nasıl Yapılır?
728 90

Bitcoin, günümüzde yatırım amacıyla tercih edilen en gözde yatırım türleri biri haline gelmeye başladı. Genellikle yatırımcılarına kazandırması nedeniyle ise güvenli bir yatırım aracı olarak kabul edilir. Bu yazımda sizlere nasıl Bitcoin alım satım yapacağınızdan ve nasıl bu yolla kazanç sağlayabileceğinizden bahsedeceğim.

Başlıklar

Bitcoin’in Çalışma Mantığı

Bitcoin al sat nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce Bitcoin’in nasıl bir mantıkla çalıştığını anlatmakta fayda olacağını düşünüyorum. Öncelikle Bitcoin’in değerinin nelere göre değiştiğini bilmekte fayda var. Bitcoin ilk kurulduğu andan itibaren üretilme ve alınma sınırına sahiptir ve sayı 21 milyon olarak belirlenmiştir. Yani tüm dünya üzerinde maksimum 21 milyon Bitcoin üretilebilir ve satın alınabilir. Durum böyle olunca bu sınırlı paraya ne kadar çok kişi sahip olursa Bitcoin değeri o kadar artacaktır.

300 250 4

Bitcoin üretimi ise maining yani madencilik olarak adlandırılan bir yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemde maining yapmaya gönüllü kişiler kullanılmaktadır. Bilgisayar üzerinden gelen bir problem ve bu problemin çözülmesi ile gerçekleştirilmektedir. En son gerçekleştirilen sayımda 18.407.856 Bitcoin çıkarılmış olarak gözükmektedir. Bu da maksimum çıkarılabilecek Bitcoin sayısının yaklaşık %87’sinin çıkarıldığını göstermektedir.

Bitcoin Alıp Satmak

Bugün borsa ile ilgisi ya da alakası dahi olmayan kişiler de Bitcoin al sat işlemine merak duymaktadır. Kısaca anlatmak istersek Bitcoin al sat nasıl yapılır sorusu 4 adımda açıklanabilir;

 1. Öncelikle al sat işlemini gerçekleştireceğiniz Bitcoin’in işlem gördüğü bir platformda hesap açmanız gerekmektedir. Hesap açma sırasında kimlik bilgilerinize kadar tüm bilgilerinizi doğru ve net olarak girmelisiniz.
 2. Açtığınız hesaba kredi ya da banka kartınızdan para yüklemeniz gerekmektedir. Ne kadar Bitcoin almak istiyorsanız o kadar yükleme yapmanız yeterli olacaktır. Yani bu 10 lira da olabilir 100 lira da, ne kadar isterseniz.
 3. Bu para ile birlikte Bitcoin satın alabilirsiniz. Dilerseniz paranızın tamamını kullanabileceğiniz gibi belirli bir miktarını da kullanabilirsiniz.
 4. Satın alma işleminizin ardından Bitcoin’in değerlerini takip ederek doğru alım satım zamanlarını belirlemelisiniz.

Satım sırasında dikkat etmeniz gereken husus, çevrilen para her banka hesabına aktarılamamaktadır. Paranızı geri alabilmek için papara hesabına sahip olmanız dilediğiniz satım işlemini kolaylaştıracaktır.

Bitcoin Al Sat İçin Tercih Edebileceğiniz Popüler Platformlar

Bitcoin al sat nasıl yapılır öğrendikten sonra al sat işleminizi gerçekleştirebileceğiniz popüler platformlardan bahsedebilirim. Bitcoin al sat işleminin ilk sırasında bir platformdan hesap açmanız gerektiğini belirtmiştim. Tercih edebileceğiniz platformlar; btcturk, coinbase, kraken, binance, bittrex’tir. Farklı birçok alım satım yapabileceğiniz platformlar bulunsa da saydığım platformlar Türkiye ve yurt dışında en çok tercih edilen platformlardır. Bu platformlar güvenilirlik ve işlem kolaylığı açısından güvenilir olarak değerlendirilmektedir. Ancak bir platform önerisi ya da tavsiyesi isterseniz size doğrudan şu platform uygundur demem doğru olmayacaktır. Kısa bir araştırma ile kendinize uygun platformu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bitcoin İle Kar Elde Etmek Nasıl Mümkündür?

Bitcoin satın alan herkesin amacı zaten kar elde etmektir. Ancak her yatırım türünde olduğu gibi Bitcoin’de de kazanç elde etmek için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar kısa bir şekilde anlatılacak olursa Bitcoin’de kar elde etmek için;

 • Size en uygun platformu tercih etmelisiniz. Ancak platform seçiminizde bence mobil uygulaması olan platformları tercih etmelisiniz. Çünkü mobil uygulama sayesinde dilediğiniz her yerde kolaylıkla al sat işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşlemlerinizi gerçekleştirirken hızlı olmalısınız. Saniyeler içerisinde Bitcoin değeri düşüp yükselebilmektedir. Bu nedenle alım ya da satım işleminizi anında yapmalısınız.
 • Bitcoin düşüş göstermeye başladığında paniğe kapılmayın. Bitcoin düşüşlerine rağmen belirli aralıklarla yükselmeye devam edecektir. Önemli olan doğru anı yakalamaktır.
 • Mutlaka Bitcoin al sat nasıl yapılır konusu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bilmeden bir işe atlamak olumlu sonuçlar vermeyecektir.
 • Sosyal ya da siyasi olayları takip etmelisiniz. Bitcoin gündemini etkileyen durumlardan haberdar olmalısınız. Bu nedenle sosyal medyada aktif olmanız gerekmektedir.
 • Kendinize en baştan itibaren bir yatırım türü belirlemelisiniz. Kısa vadede mi vur kaç yapmak istiyorsunuz yoksa uzun vadede yüksek gelirler mi elde etmek istiyorsunuz karar vermeli ve ona uygun hareket etmelisiniz.

Bankalardan Bitcoin Alınır Mı?

Bu sorunun yanıtına maalesef ki hayır diyeceğim. Diğer borsa işlemleri gibi Bitcoin ya da diğer kripto para birimleri alıp satmak yatırımcılar için büyük kolaylık sağlayacaktır. Ancak Türkiye’de hiçbir banka BDDK üyeliğine sahip olmadığı için Bitcoin bankalarda kabul edilememektedir. Bunun yanında doğrudan alım satımı da gerçekleştirilememektedir. Bir süre daha bankalarda ödeme biçimi olarak Bitcoin kullanmak bizim için hayal olarak kalacaktır.

Bitcoin Yatırım Vade Türü

Bitcoin yatırım vade türü olarak tercih edebileceğiniz iki vade bulunmaktadır; kısa vadeli yatırım ve uzun vadeli yatırım. Bu iki türde nasıl kar elde edebileceğinizden bahsedeceğim.

 • Kısa vade: Kısa vade biraz vur kaç taktiğidir. Bu vadede günlük olarak yatırım gerçekleştirirsiniz. Yatırımınızı gerçekleştirdikten sonra gün içerisinde Bitcoin değeri yatırdığınız değerden yüksek hale geçince satma işlemini gerçekleştirirsiniz. Ancak bu şekilde kar elde etmek için tek seferde yüklü miktarda yatırım yapmalısınız.
 • Uzun vade: Bu yöntemde ise dikkat etmeniz gereken husus Bitcoin değeri düşükken yatırım işlemini gerçekleştirmektir. Gerçekleştirdiğiniz yatırım işleminin ardından Bitcoin’in yükselişe geçmesi ile satış işleminizi gerçekleştirerek kar elde edebilirsiniz.
728 90
Araç çubuğuna atla