Bitcoin Wallet Nedir | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Bitcoin Wallet Nedir
 • YARIM ALTIN
  6.911,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1740
  % 0,09
 • € EURO
  33,7563
  % -0,17
 • £ POUND
  39,4533
  % -0,14
 • ¥ YUAN
  4,3310
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3384
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  1783085,488
  % 1,56
 • BIST 100
  9.184,63
  % 0,06

Bitcoin Wallet Nedir

Bitcoin Wallet Nedir
728 90

Bitcoin Wallet nedir? İngilizcede cüzdan anlamına gelen wallet sözcüğünden de anlaşılacağı üzere bir cüzdan türüdür. Ancak nasıl ki Bitcoin (resmi kısaltması ile BTC), alışılagelmiş itibari paralardan farklı bir sanal para ise, Bitcoin cüzdanı da geleneksel cüzdanlardan biraz daha farklı özelliklere sahiptir. En temel işlevinin, Bitcoin ve benzeri kripto paraları saklamak olduğu söylenebilir. Her kripto paraya özel olarak tasarlanan cüzdanlar vardır ve bu durumda Bitcoin Wallet de kısaca Bitcoin için tasarlanıp kullanılan cüzdan ya da hesap modelidir.

Bitcoin Wallet’in ne olduğunu anlamak, ilk başta zorlayıcı olabilir. Bunun başlıca nedeni şudur: Bilindiği üzere Bitcoin, herhangi bir fiziksel karşılığı olmayan ve sanal olarak tanımlanan bir para çeşididir. Bu nedenle de, fiziksel karşılığı olmayan bir para çeşidini saklamaya yarayan bir cüzdan fikri, biraz kafaları karıştırabilir. Aslında Bitcoin Wallet’i bir uygulama olarak tanımlamak daha doğru olabilir. Bitcoin’leri biriktirip saklama olanağına ek olarak, bu uygulama sayesinde Bitcoin alım satımı ve transferleri gibi işlemler de gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda Bitcoin’in ayrılmaz bir parçası olarak da kabul edilebilir. Bir Wallet ya da cüzdanı bir diğerinden ayıran unsur ise, her cüzdanın tıpkı parmak izi gibi benzersiz bir koda sahip olmasıdır. Söz konusu kod, belli bir harf ve rakam dizilimi içerir.

Bitcoin Wallet Nasıl Çalışır?

Bir önceki bölümde verilen kısa bilgilere bakıldığında, Bitcoin Wallet nedir; Bitcoin saklama cüzdanıdır gibi basit bir çıkarım yapılabilir. Herhangi bir yanlış anlamanın önüne geçebilmek adına, bu konuyu biraz daha açmakta yarar vardır. Bitcoin evreni, fiziksel bir evren değildir; dolayısıyla ortada saklanacak bir şey de yoktur. Cüzdanın içinde tutulan geleneksel/gerçek paraya benzemez. Bu evren içerisinde saklanan/depolanan unsurlar, aslında yalnızca kayıtlardan ibarettir. Bitcoin Wallet’in işleyişi de anahtar esasına dayalıdır.

Başka bir deyişle, her Bitcoin cüzdanında bir anahtar bulunur. Herhangi bir Bitcoin işleminde, bu anahtar ve ilgili cüzdan adresi arasında eşleştirme işlemi yapılır. Daha doğrusu, adres ve anahtar arasında eşleşme olup olmadığına bakılır. X kişisi Y kişisine Bitcoin gönderdiğinde, Y kişisinin cüzdan adresine yapılan bir aktarma işlemi söz konusu olur. İşte böyle bir işlemin başarılı olabilmesi için, Y’nin cüzdan adresi ve anahtar eşleşmek zorundadır. Bu tür işlemlerde, Bitcoin Wallet’in bakiyesinde bir değişiklik meydana gelir (duruma göre artış ya da düşüş). Alınan ya da harcanan şey, gerçek (itibari) para değildir; kripto paraların temelini oluşturan kayıtlardır. Yani artan ya da eksilen bakiyenin yansımaları, bu kayıtlar üzerinde görülür. Tüm bu yönleriyle Bitcoin Wallet nedir; çağımızın yeni cüzdan anlayışıdır.

Bitcoin Wallet Gerekli Midir? 

Bitcoin Wallet sahibi olmak gibi bir gereklilik, elbette herkes için söz konusu değildir. Ancak Bitcoin ile ilgilenen ve işlem yapan kişilerin edinmesinde yarar olduğu da açıktır. Yukarıda anlatıldığı üzere Bitcoin ile ilgili işlemler, özel anahtarlar üzerinden yapılır. Başka bir deyişle bu anahtarlar (ve dolayısıyla kripto para cüzdanları), bu işlemler için bir dayanak oluşturur. Hatta Bitcoin Wallet nedir; Bitcoin kullanımı için olmazsa olmazdır demek, bu durumda abartılı olmayacaktır!

Bitcoin Wallet Çeşitleri

Bitcoin piyasasının gitgide gelişmesiyle birlikte Bitcoin cüzdanlarında da büyük bir çeşitlilik doğmuştur. Bitcoin Wallet nedir? sorusuna ek olarak, “hangi Bitcoin Wallet modeli tercih edilmelidir?” gibi sorular da bu nedenle günümüzde gitgide daha fazla önem kazanmaktadır. .

Bitcoin Wallet seçimi, kullanıcı ya da yatırımcının gereksinim ve tercihlerine bağlıdır. Seçim yapılabilecek, oldukça geniş bir yelpaze mevcuttur. Seçimi belirleyen başlıca özellikler arasında kullanım kolaylığı, güvenlik, verilerin kayıt biçimi vb. sayılabilir. Bazı Bitcoin Wallet çeşitlerini saymak gerekirse:

–       Kağıt cüzdanı

–       Masaüstü cüzdanı

–       Web cüzdanı

–       Mobil cüzdanı

–       Donanım cüzdanı

gibi seçenekler sunulmaktadır. Bu yazının sınırlı kapsamında, özellikle iki cüzdan çeşidine odaklanılacaltır: Masaüstü cüzdan ve Web cüzdanı.

Masaüstü Cüzdan

Masaüstü cüzdanın, Bitcoin Wallet nedir sorusuna verilebilecek biraz daha “geleneksel” yanıtlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu cüzdan, bilgisayara indirilip kullanılabilen bir yazılımdan oluşur. Bu cüzdan, bilgisayarın sabit diskine kaydedilir ve bu sayede özel anahtarların kontrolu, tamamıyla cüzdan sahibinin elinde olur. Kullanıcı, anahtar bilgileri için bir şifre oluşturur ve işlem yapacağı zamanlarda bu şifreyi girer. Web cüzdan, Bitcoin Wallet modelleri arasında en güvenli kabul edilenlerden bir tanesidir. Ancak dosyanın bulunduğu bilgisayarda herhangi bir virüs olmadığından ve şifre ile diğer ilgili verilerin yedeklendiğinden emin olunmalıdır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde, fonları temelli kaybetme riskiyle karşı karşıya kalınabilir.

Web Cüzdan 

İnternet kullanımına aşina olan kullanıcı ve yatırımcıların tercih ettikleri bir cüzdan çeşididir. Web sitelerine benzer bir işleyişe sahiptir: Kullanıcı, kayıt yaptırdıktan sonra işlem yapmaya başlayabilir. Bitcoinseverlerin çoğunun pratik bulduğu bir seçenektir. Ancak ne yazık ki güvenlik bakımından en doğru seçim olduğu söylenemez. Hacklenme tehditine daha açık ve zayıf bir altyapısı vardır ve bu nedenle bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekmektedir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla artık bazı web cüzdanlarının kontrolu, doğrudan ya da çoklu-imza olarak bilinen dijital imzaya dayalı paylaşımlı kontrol sistemiyle cüzdan sahibine verilmeye başlamıştır.

Bu yazı, Bitcoin Wallet nedir sorusuna bazı temel yanıtlar verebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

728 90
Araç çubuğuna atla