Bitcoin Nedir Avantajları Neler? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.613,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5364
  % 0,25
 • € EURO
  34,8829
  % 0,37
 • £ POUND
  40,5538
  % 0,20
 • ¥ YUAN
  4,4974
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % 0,38
 • BITCOIN/TL
  2000265,375
  % -3,94
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Bitcoin Nedir Avantajları Neler?

Bitcoin Nedir Avantajları Neler?
728 90

Bitcoin, ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler (Gerçek kimliği ya da kimlikleri belli olmayan kişi veya grup) tarafından ortaya çıkarıldı ve bu yeni dünya sanal para biriminin hakkında makale yayınladılar. Geliştirdikleri teknolojinin alt yapısını “Peer to peer (p2p)” kripto yani; sanal para birimi olarak tanımladılar ve bu ilk sanal para biriminin ismi Bitcoin olarak belirlendi. Bitcoin sanal para birimi, tanımı olmasıyla beraber akabinde yeni bir teknoloji olarak ortaya çıktı. Bitcoin altyapısında toplamda 21 milyon adet üretilebilir bir pay sınırı bulunmaktadır ve bu pay sınırında yer alan Bitcoin üretme işleminin zamana paralel olması; her üretilen Bitcoin için, önceden bilinmeyen özel matematiksel hesaplamaların yapılması gibi gereksinimleri bulunmaktadır. BTC ile yapılan işlemlerin kaydı ve üretimi için “Blockchain” ismi ile bilinen bir teknoloji kullanılmaktadır.

Başlıklar

Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisi, Bitcoin ile birlikte tanınmaya başlandı ve başka amaçlar için de bu teknoloji kullanılmaktadır. Blochchain, bir yönetim sitemi olmaksınız tüm kullanıcıların aynı veriyi paylaşması sayesinde çalışır. Sistem içerisine eklenen her yeni blok bilgisi, sistemin içindeki bütün kullanıcılar tarafından takip edilip, şartlar sağlanıyorsa işlem izni verilir aksi takdirde izin yoktur. Eğer ki; kullanıcılardan birinin elindeki veriler bozulur ya da manipüle edilirse, sistemin başka özellikleri bu kullanıcıyı sistemin dışına çıkartarak sistem bütünlüğü korunmasını sağlar. Blockchain alt yapı hizmeti ile üretilen Bitcoin, sisteme sağlıklı bir şekilde ekleni ve aynı zamanda bütün Bitcoin aktarma işlemleri de bu sistem üzerinden kontrolü yapılarak gerçekleştirir.

300 250 4

Bitcoin Nedir?

Sanal para birimleri, gerçek para birimlerinde olduğu gibi herhangi bir kağıt üzerine basılı paralar değildir ve somut bir şekilde üretimi yapılamaz. Kripto paralar, dijital dünya içerisinde başlayıp ve hala devam eden, bilgisayar ağları sayesinde işlem gören, genellikle değerini; kullanıcıların sağladığı arz ve talep orantısında belirleyen, ciddi sayıdaki bir topluluğun değerini kabul ettiği bir para birimi olarak adlandırabiliriz.

Herkes Bitcoin Üretebilir Mi?

Elinin altında bilgisayar bulunan her insan, Bitcoin üretim yazılımı indirerek Bitcoin üretimine başlayabilir. Yani teorik olara bu soruya evet cevabı verebiliriz. Bu işlemin adına da genel olarak madencilik (mining) adı verilmektedir ve ayrıca; Bitcoin çıkarma işlemine ise, Bitcoin kazma (bitcoin mining) ismi verilmektedir. Fakat günümüzde Bitcoin çok popülerleştiği için; büyük bir kısmı Çin merkezli olan, profesyonel ve büyük Bitcoin Mining şirketleri kurulmuş, bu şirketler yüksek oranda yatırımlar yaparak veri merkezleri de kurup bu merkezlerde, bireysellikte sahip olunamayacak hızlarda madencilik işlemleri yapmaktadırlar.

Bitcoin Avantajları Neler?

Bitcoin kripto para kullanımında zaman zaman riskli gözükse de, aslında bu risklerden çok daha fazla avantajı bulunmaktadır. Enflasyonun ve çökme riskinin az olması; kolay, güvenilir ve takip edilemez oluşu Bitcoin’in en temel avantajlarındandır. Para aktarım işlemlerinin geleneksel yöntemleri ile kıyaslayacak olursak Bitcoin’in; daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı bir şekilde olması her türlü avantaj sağlamaktadır. Milyonlarca dolar değerindeki Bitcoinlere, cüzdan erişimi sağlayabildiğiniz her yerden ulaşma imkanı sağlayabilirsiniz. Bu kadar yüksek miktarlarda paraların nakit olarak veya farklı yöntemlere taşınmasının Bitcoin kadar kolay olmasının yolu yoktur. Bitcoin işlemlerinin; kişi, banka ya da devlet tarafından takibinin yapılamaması veya miktarının bilinememesi de Bitcoin’in avantajlı olduğunu göstermektedir.

Bitcoin Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin, izinin sürülememesi sebebiyle avantaj oluşturduğu gibi taze dezavantaj oluşturacak durumlara da ev sahipliği yapar. İllegal ticaret kullanımında, kara para aklamak amaçlı da Bitcoin sanal para birimi rahatça kullanılmaktadır. Yeni bir teknoloji olan kripto para döneminde, uzmanlaşmış kişilere her an her yerde ulaşamayabileceğiniz gibi, kaybetme riski ve harcama yapabileceğiniz platformların azlığı da bu para biriminin dezavantajlarındandır.

Bitcoin’e Güvenebilir Miyiz?

Bitcoin’in belli resmi nezaket kuralları olduğu için yapacağınız her işlem baştan sona şifreli olarak yapılır. Şifrelenen tüm işlemler teker teker kayıt altına alınır ve cüzdan bilgilerinizi kaybetmeniz ya da bu bilgileri içinde bulundurduğunuz cihazınıza herhangi bir sanal saldırı düzenlenmesi gibi, kullanıcı dışı hata konularında hiç bir şekilde açığı bulunmamaktadır. Bitcoin’inizin 2 kere satılmasını engelleyen bir sistem sayesinde, haberiniz olmadan herhangi bir gönderime kesinlikle izin verilmemektedir. Belirli bir merkezi olmaması ve tüm işlemlerin başka bilgisayar üzerinden onaylanması gerekliliği, Bitcoin sisteminin ne kadar güvenli ve başarılı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır ve Nakite Çevrilir?

Bitcoin satın almanız ya da kullanabilmeniz için ilk yapmanız gereken şey bir sanal cüzdan oluşturmak. Bu sanal cüzdanların adres bilgisi sayesinde sanal para değiş tokuşu yapabilir ve Bitcoin ile alışveriş yapabilirsiniz. BTC transfer işleminde ise, asimetrik şifreleme ile imzalama yapılarak aktarım gerçekleştirilir. Yaptığın tüm işlemler her bir veri ağında duyurulduktan sonra Blockchain’e dahil olur. Bu uygulanan işlemler sayesinde Bitcoin’in birden fazla kullanılmasının önüne tamamen geçilmiş olunur. Bu sanal paraları nakit olarak kullanabilmek için de; borsalar üzerinden satış işlemleri yapılabilir ve akabinde sattığınız Bitcoin’ler borsa üzerinden satışı yapılarak gerçek para karşılığı ne ise, EFT ya da havale yapılarak hesaplarınıza gönderme işlemi gerçekleşir.

Kısacası; güvenliği ve başarısı üst düzeyde olan Bitcoin borsasında, içiniz rahat bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz ve kazancınızı da kolayca nakite çevirebilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla