Bitcoin Bozdurma | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Bitcoin Bozdurma
 • YARIM ALTIN
  8.147,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2061
  % 0,12
 • € EURO
  34,9678
  % -0,03
 • £ POUND
  41,0153
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4464
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3563
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  2259475,622
  % -1,46
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Bitcoin Bozdurma

Bitcoin Bozdurma
728 90

Kripto paralar ve dijital borsa içerisinde en çok tercih edilen para türü olan Bitcoin’ler kısa ya da uzun vadede yatırımcılarına kar elde ettirdiği için sıklıkla alım satım işleminde kullanılmaktadır. Bitcoin alım işleminin gerçekleştirilmesinin ardından belirli bir zamanın geçmesiyle Bitcoin bozdurma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Zamanla Bticoin’in düşmesiyle birlikte herhangi bir kayıp yaşanmaması, yapılan karın garanti olarak alınmasının istenmesi gibi farklı nedenlerle yatırımcılar sahip olduğu Bitcoin para birimlerini bozdurmak istemektedir. Bitcoin para birimini bozdurmak isteyen kişiler ise bu işlemin nereden ve nasıl yapılacağını merak etmektedirler. Bitcoin almak gibi bozdurmak da dikkat isteyen önemli noktalara sahiptir.

Başlıklar

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, sanal para birimleri arasında özellikle 2012 yılından itibaren sergilediği düzenli artış ve stabil grafik nedeniyle dijital borsa yatırımcıları tarafından sıklıkla tercih edilen kripto para birimidir. Satın almak istediğiniz dijital borsa platformunda dilediğiniz miktarda Bitcoin alma ve Bitcoin bozdurma işlemi gerçekleştirebilir ya da diğer para birimlerine transfer edebilirsiniz. Güvenilir bir grafiğe sahip olması nedeniyle yatırımcılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Kripto para birimleri arasında günümüzde en değerli olan para birimi Bitcoin olduğu için kısa vadede yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından kar elde edebilmek amacıyla sıklıkla Bitcoin alma ve bozdurma işlemleri tercih edilmektedir.

300 250 4

Bitcoin Nasıl Bozdurulur?

Bitcoin para birimine sahipseniz ve bozdurmak istiyorsanız bu bozdurma işlemini alım yaptığınız dijital borsa üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bozdurma işleminizi gerçekleştirmek için başka dijital borsa platformlarını da kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz dijital borsa üzerinde Bitcoin’inizi bozurabilir ya da diğer para birimlerine transfer edebilirsiniz. Bitcoin bozdurma işlemi, sahip olduğunuz Bitcoin’in diğer para birimlerine transfer edilmesiyle aynı şekilde işlemektedir. Tek fark burada çevirdiğiniz para birimi Türk Lirası olmaktadır. Bitcoin’inizi Türk Lirası’na çevirdikten sonra nakit para haline getirebilir ya da kullanmak istediğiniz sanal ödeme işlemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yatırımcıların Bitcoin bozdurma nedenleri ise farklılık göstermektedir bu yüzden ihtiyacınız olduğunda sahip olduğunuz Bitcoin’i dilediğiniz miktarda anda bozdurabilirsiniz.

Bitcoin Bozdurmak Karlı Mıdır?

Bitcoin bozdurmak işlemi farklı nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Ancak Bitcoin’e sahip olmak her zaman kar edeceğiniz anlamına gelmemektedir. Eğer Bitcoin üzerinden kar elde etmek istiyorsanız,

 • Yatırım işleminiz için bir plan belirlemeniz gerekmektedir. Uzun vadede ya da kısa vadede elde etmeyi düşündüğünüz karı belirlemeniz gerekmektedir.
 • Bitcoin bozdurma işleminizi gerçekleştirirken borsa kuruna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bitcoin yükseliş hareketleri gösterirken risk almadan Bitcoin’lerinizi bozdurmak sizin için garanti bir kar elde etme biçimi olabilir.
 • Bitcoin para biriminizden kar elde etmek istiyorsanız sabırlı olmanız gerekmektedir. Bitcoin hızlı yükselişler göstermek yerine stabil bir grafik çizdiği için hem güvenilir hem de sabır isteyen bir yatırım türüdür.
 • Bitcoin bozdurma işleminden kar elde etmek için izleyebileceğiniz bir diğer yöntem ise, değerlenen diğer para birimlerine Bitcoin üzerinden para transferi yapmanız olacaktır. Böylece Bitcoin’de herhangi bir düşüş yaşanırsa diğer para birimleriniz ile kar yapmaya devam edebilirsiniz

Bitcoin Bozdururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kripto para birimlerinden en popüler olan ve yatırımcılar tarafından tercih edilen Bitcoin, dikkatli ve tedbirli olunmazsa kar elde etmek yerine zarara uğramanıza neden olabilir. Bu yüzden Bitcoin bozdurmak istiyorsanız bozdururken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır.

 1. Bitcoin bozdurma işleminizde en çok dikkat etmeniz gereken şey, Bitcoin’in değerinin satın aldığınız durumdaki değerden yüksek olması gerekmektedir. Diğer türlü yaptığınız Bitcoin yatırımından herhangi bir kar elde etmek yerine olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.
 2. Bitcoin bozdururken seçtiğiniz dijital borsa güvenilir olmalıdır. Güvenilir olmayan platformlarda yapılan bozdurma işlemleri geri dönüşü olmayan kayıplara neden olabilir.
 3. Bitcoin’lerinizi bozdururken tamamını bozdurmak yerine belirli bir miktarda bozdurmanız ileride yaşanacak yükselişlerden kar elde etmenizi sağlayacaktır.
 4. Bitcoin satın alırken planladığınız vadeye uyum göstermeniz gerekir. Uzun vadede kar elde etmek kısa vadede kar elde etmekten daha kolaydır. Bunun nedeni Bitcoin düşse dahi belirli bir zaman sonra aldığınız değerden yüksek olacaktır.

Bitcoin Bozdururken Komisyon Var Mıdır?

Sahip olduğunuz Bitcoin’leri bozdururken satın alma ya da transfer işleminde olduğu gibi komisyonlar bulunabilir. Bitcoin bozdurma işleminizi gerçekleştirdiğiniz platforma göre değişiklik gösterebilen bu durum kimi platformlarda ücretsiz olabileceği kimi platformlarda belirli bir komisyon karşılığında yapılmaktadır. Bitcoin bozdurmak temelde para birimleri arasında transfer olduğu için alınan komisyon ücretini işleminizi gerçekleştireceğiniz dijital borsa platformunda bulabilirsiniz. İşlem yaptığınız platform her para birimine transfer ücretlerini aynı tutabileceği gibi para birimlerine özel olarak komisyonlar da uygulayabilmektedir. Ayrıca Bitcoin’ler bozdurulurken belirli miktarlarda vergi alınmaktadır.

Yüklü Miktarda Bitcoin Bozdurabilir Miyim?

Farklı nedenlerden kaynaklı yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen Bitcoin bozdurma işlemi herhangi bir bozdurma limitine sahip değildir. Ancak bu bozdurma işlemi gerçekleştirilirken ise bozdurulan Bitcoin miktarı büyük önem taşımaktadır. Bu miktar bir limit olmasından kaynaklı değildir. Sahip olduğunuz tüm Bitcoin miktarını ya da bir parçasını dilediğiniz gibi bozdurabilirsiniz. Eğer çok yüklü miktarlarda bir yatırımınız var ise 5 Milyon Türk Lirası’na kadar 1 ay içerisinde rahatlıkla paranızı bozdurabilirsiniz. Ancak bozdurulan her miktar için vergi miktarı da oluşturulmaktadır. Bitcoin bozdururken bu vergi miktarlarını da ödemeniz gerekmektedir. Düşük ya da normal miktarlarda yapılan bozdurma işleminde küçük rakamlar karşılığında bozdurma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yüklü miktarlarda Bitcoin bozdurmak istiyorsanız yine yüklü miktarlarda vergi ödemesi yapmanız gerekecektir.

728 90
Araç çubuğuna atla