Banka Sınavları İçin KPSS Şart Var Mı? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.137,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1859
  % 0,09
 • € EURO
  35,0192
  % 0,05
 • £ POUND
  40,9885
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  2256989,743
  % -1,16
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Banka Sınavları İçin KPSS Şart Var Mı?

Banka Sınavları İçin KPSS Şart Var Mı?
728 90

Başlıklar

Bankada Memur Olma Şartları Nelerdir?

Bankacılık sektöründe iş arayanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sebebi de belirli saatlerde çalışılıyor olması, hafta sonları bir çalışmanın söz konusu olmaması ve bankalara göre verilen primler ile birçok insan bankacı olma hayali kurmaktadır. Ancak bunun için bazı şartlar vardır.

Öncelikle en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Ancak bu daha düşük rütbeler için geçerlidir. Daha üst pozisyonlarda yer almak isterseniz üniversite mezunu olmak hatta direkt bankacılık bölümünü okumak sizlere fayda sağlayacaktır. Erkek adaylar için de askerliğin tamamlanması etkileyici bir unsurdur.

300 250 4

Banka memuru olmak için çok fazla seçenek vardır çünkü bu alımlar bankalara göre değişmektedir. İsteyen bankalar kendileri sınav yapabilmektedir. Bu sınavlar yazılı olmakla birlikte sözlü mülakat ile de yapılmaktadır. Beraberinde KPSS puanı ile alan bankalar da vardır. Ancak genelde sadece KPSS puanı yeterli olmaz. Belirli bir KPSS puanını geçmek bir ön koşul olarak yer almaktadır. Sonrasında kişinin okuduğu okul, gelişimi, eğitimi, bildiği diller vb. ile işe alım süreci hızlanır veya yavaşlar. Ancak bir son seçenek de şudur ki, örneğin; Ziraat Bankası KPSS şartı olmaksızın da sınava sokarak bankacı alabilmektedir.

Dediğimiz gibi, bankadan bankaya değişmekle birlikte KPSS şartı olmasa da KPSS üzerinden iyi bir puan almış olmak şansınızı arttıracaktır.

Devlet Bankaları KPSS Şartı İstiyor Mu?

Ziraat Bankası haricinde diğer bankalar şu anlık süreçte KPSS şartı aramaktadır ancak Ziraat Bankası böyle bir şart aramaktan vazgeçmiştir.

Ziraat Bankası ise kendi sınavlarını kendi düzenler ve bu sınavlardaki başarı sıralamalarına göre de bir alım yapmaktadır.

Özel Bankalar KPSS Şartı Arar Mı?

Hayır genelde aramazlar. Ancak bazı ekstra alımlarda tercih edilmektedir.

KPSS Nedir?

Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Herhangi bir kamu kuruluşunda görev alacak personelin belli bir seviyede olup olmadığını ölçmek adına yapılan bir sınavlar tümüdür. Adayların mezun olduğu bölümlere ve kadrolara göre sınavlar değişiklik göstermektedir. Bu kadrolar A ve B grubu olarak ikiye ayrılmaktadır.

A grubundakiler; kariyer grubudur aynı zamanda. Belirlenen KPSS puanını aldığınızı varsayarsak sonrasında kurum içi bir sınav daha söz konusu olacaktır. Bu gruptaki adayların KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Sınavına girmeleri de gerekmektedir.

Eskiden belirli bölümlerden mezun kişiler bu sınava girebilecekken artık çoğu bölüm mezunları bu sınava girebilme şansına sahiptir. Ancak bu alımlar oldukça sınırlıdır. Bu sınav lisans düzeyindedir.

B grubundakiler; bu sınava lisans mezunları ile mezun olabilecek niteliktekiler de girebilmektedir. Bu grup da kendi içinde merkezi ve kurumsal atamalar olarak ayrılmaktadır. Burada da Genel Yetenek Genel Kültür Sınavına girme şartı yer almaktadır.

Bu gruplar arasındaki en büyük fark, atanılan alanların farklı olmasından ötürüdür. Bankacılık da A grubunda yer almaktadır.

Devlet Bankalarında Çalışmak İçin Hangi Sınavları Geçmek Gerekmektedir?

-Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı

-Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, Kamu Yönetimi, İstatistik

-Hukuk, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe

Bu sınavlardan 80 ve üzeri almak bankacılık için gereklidir. Alınan puanlar da gerek işe alımda gerekse alınacak pozisyonda önemli bir kriter olarak yer tutmaktadır.

Bankacı Olmak İçin Gereken Belirleyici Nitelikler Nelerdir?

-T.C. vatandaşı olma şartı

-30 yaşını geçmemiş olma şartı

-Sağlık ve seyahat engeli bulunmaması

-Üniversite mezunu olma şartı

-Gerekli durumlarda KPSS

-Diksiyon ve dış görünüş (mülakatlarda)

Banka Sınavlarına Hazırlanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

En baştan söylemek gerek ki sınav ilanının açıklanmasını beklemeye gerek yoktur. Ancak beklenirse de 45 günlük bir açıklanma ve sınav arasında süre vardır ve bu süre de değerlendirilebilir. Ama belki de en mantıklısı önceden çalışmak ve 45 gün içerisinde tekrar yapmak üzerine olmalıdır.

Risk almamak gerekmektedir çünkü bu sınavların ne zaman olacağı pek belli değildir yani bankanın ihtiyaç ve tercihine bağlıdır tamamen. En az 6 ay önceden çalışmaya başlamak başarınızı garantilemek adına gereklidir.

Bankacılık her şeyden önce kişiye gelişme ve seviye atlama fırsatını her zaman sunar. Yani gelişime açık bir alandır ve tamamen kişinin kendisine kattıkları ile bağlantılıdır. Avantajları ile de gittikçe popülerlik kazanan bu meslekte birçok farklı alanda çalışabilmekle birlikte az önce söylediğimiz yükselme durumu da söz konusudur. Ancak bu popülerlik bankacılık sınavlarına giriş sayılarında büyük bir artışa da sebep olmuştur ve normalden daha iyi çalışmak gereklidir. Bu sınavlar online veya yazılı olabilmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankacılık sınavı diye bir şey yoktur aslında. Her banka istediği biçimde memur alabilmektedir. Hatta isterse içinde bulunduğu sınav sistemini değiştirerek başka bir sisteme de geçebilmektedir. Yani değişebilmekte ve gelişebilmekte olan alım süreçlerini sıkı sıkıya takip etmek ve her birine hazır olmak adına başvurular öncesi iyi bir çalışma yapmak gereklidir. Çok fazla soru çözmek ve konulara çalışmak, yanlışları tespit edip doğrularını öğrenmek sizleri bir basamak yukarıya taşıyacaktır.

Bankalar kurumsal firmalardır. Her şeyden önce tüm dünya vatandaşlarına hitap etmektedirler. Bunun için de yabancı dil bilmek sizleri birkaç basamak öne taşıyabilmektedir. Bahsettiğimiz şey İngilizce değildir. Elbette İngilizce olmalıdır ancak ek bir dil sizlere birçok anlamda fırsat sağlayacak ve sınavlarda başarılı da olduğunuz takdirde sizi birçok insanın önüne atacaktır.

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılmaktadır?

Net bir tarih yoktur. Her bankaya göre değişmekte olan bu tarihler zaman zaman farklılıklar da göstermektedir. Kişiden hazır olması beklenir her zaman için. Yani siz sınav tarihlerine bakmadan çalışmaya başlamalısınız demektir.

Online Banka Sınavları Nasıl Olmaktadır?

Covid-19 virüsünün de hayatımıza kattığı zorunlu yeniliklerden biri online sınavlardır. Bankacılık alanında online sınavlar eskiden de yapılıyor olmakla birlikte aslında şu anda zorunlu bir hale gelmiş olmasıyla önem kazanmıştır.

Bilgisayar ortamında girilecek sınavın daha kolay sanılması bir hatadır. Bu yanılgıya düşmemek gerekmektedir.

Online sınavlar genel anlamda sözel sorulardan ve sayı dizinlerinde oluşmaktadır. Oldukça dikkat isteyen, bilgiden çok tekniği ve pratikliği ölçmeye yarayan bu sınavlar için pratik yapmak her şeyden önemlidir. Aynı zamanda gergin olmamak da sizlere fayda sağlayacaktır.

Her Pozisyon İçin Aynı Sınav Mı Yapılmaktadır?

Elbette hayır. Örneğin müfettişlik gibi yüksek bir pozisyon için yazılı sınavlar tercih edilmektedir. Bu da tek bir sınav olmaz elbette birçok sınav bu biçimde istenecektir ve hepsinden başarılı olmanız beklenir.

Banka sınavlarına çalışmak için birçok kitap vardır. KPSS soruları ile benzerlik taşıdığı düşünülerek KPSS kitapları da kullanılabilir ancak direkt banka sınav setleri de vardır ve her birine bakarak çeşitliliği arttırmak ve karşınıza çıkacak en fazla soru tipine hakim olmak size başarı sağlayacaktır.

Çıkmış sorular da bir diğer seçenektir ancak en son çözülmesi tercih edilir. Önceki soruları görmüş olmak aynısı çıkacak anlamına gelmese de bir fikir edinilmesi açısından çalışma esnasında bir vakit kalırsa bakılmasında fayda vardır. Böylelikle analiz yeteneğinizi de güçlendirmeniz mümkündür.

728 90
Araç çubuğuna atla