• YARIM ALTIN
  3.303,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5598
  % -0,23
 • € EURO
  18,2495
  % -0,14
 • £ POUND
  21,0533
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  2,6086
  % -0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3156
  % -0,18
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Banka Kredisi Erken Ödeme Hesaplama

Banka Kredisi Erken Ödeme Hesaplama

“ Elime toplu para geçişken hadi şu krediyi de kapatayım” diyenler için banka kredisi erken ödeme hesaplama yöntemi yazımızda yer almaktadır. Ancak böyle diyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Bunlara da hep beraber göz atalım.

Banka Kredisi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Beklenmedik bir yerden yüklü bir para geldiğinde ilk olarak ne yaparsınız? Hali hazırda var olan kredi borçlarınızı ödersiniz değil mi? Ancak çektiğiniz krediyi, ödeme planından erken bir şekilde kapatırsanız ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Tabi bu durum, çektiğiniz kredinin türünün ne olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Keza cezanın ödeme miktarı da yine çektiğiniz kredinin tutarı, ödeme planında kalan vadeler gibi unsurlar nedeniyle değişkenlik gösterebilmektedir.

Erken ödeme cezası denilen kavram; bankadan çektiğiniz ve ödeme planını yaptırdığınız kredinin, vaktinden önce kapatılması sebebiyle bankaların faiz oranlarında meydana gelecek düşüş yüzünden sizin ödemek zoruna kalacağınız ceza olarak yorumlanabilir. İyi de borcu vaktinden önce, hem de toplu bir para ile ödemek iyi bir şey değil mi?

Bu her ne kadar sizin için iyi bir şey olsa da ne yazık ki bankalar için değil.

Erken Ödemelerde Neden Ceza Alınır?

Banka kredisi erken ödeme hesaplama konusuna geçmeden önce ilk olarak erken kapatılan borçlarda neden ceza ödendiği sorusuna yanıt verelim.

Bankanızdan, özellikle konut kredisi gibi yüksek tutarda bir kredi çektiğinizde banka, size geri ödemeniz için geri ödeme faizi ile birlikte bir plan hazırlar. Siz bunu planı, toplu para ile erken ödediğiniz takdirde ise, bankanın faiz oranı düşer ve böylece dosya masrafları vs. gibi masraflarda banka bir nevi zarara uğramış gibi kabul edilebilir. O yüzden özellikle konut kredisi gibi bir kredi çekmiş iseniz, ceza ödememek adına çok dikkatli olmalısınız. Mesela konut kredisi değil de ihtiyaç kredisi çekmek, bu konuda iyi bir seçenek olabilir.

Erken Ödeme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Banka kredisi erken ödeme hesaplama konusu için şu şekilde bilgi verebiliriz: Diyelim ki 12. Taksit ödemesinde kalan kredi borcunuzun tamamını kapatıyorsunuz. O zaman 11. Taksit sizin kalan borcunuzun ana parası sayılıyor ve hesaplama, faiz oranları da dahilinde buna göre yapılıyor.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla