Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir mi? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.675,00
  % 2,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5121
  % 0,28
 • € EURO
  34,5466
  % 0,08
 • £ POUND
  40,4313
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3444
  % -0,71
 • BITCOIN/TL
  2044463,605
  % -0,72
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir mi?

Banka Kredi Kartı Limitini Düşürebilir mi?
728 90

Kredi kartı kullanımı konusunda en çok merak edilen soruların başında banka kredi kartı limitini düşürebilir mi sorusu yer alıyor.

Bilindiği üzere kredi kartı verilmesi ve verilen kredi kartındaki limit, kişilerin gelir düzeylerine göre ayarlanır. Bankalar bu durumu, kişilerin aylık harcamalarını ve ödemelerini yakından takip eder. Buna göre kişilere uygun kredi çekme ya da kredi kartı hizmeti olanaklarını sunar.

Başlıklar

300 250 4

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Eğer bir kredi kartına sahip olmak niyetinde iseniz, öncelikle çalışıyor olmanız gerekmektedir. Yani bir gelire sahip olmalısınız. Ancak ek kart için çoğu banka böyle bir talepte bulunmayabiliyor. Düzenli olarak çalışıyor ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor iseniz, bankalara kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankalar sizden bu bağlamda, gelirinizi beyan eden bir gelir belgesi (maaş bordrosu), adresinizin teyit edilebileceği bir belge, nüfus cüzdanınız gibi belgeler isteyecektir. Bankanın istediği evrakları tamamladıysanız kredi kartı başvurusunda bulunabilmeniz mümkün. Bu süreçten sonra banka, gelir düzeyiniz ve ödemelerinizi dikkate alarak, size kredi kartı gönderecektir. Yine gelirinize ve isteğinize göre, bu limit düzeyini artırabilir ya da azalttırabilirsiniz. Bunu ilgili bankanın şubesinden yapabileceğiniz gibi, yine ilgili bankanın mobil uygulaması üzerinde de yapabilirsiniz. Bu küçük açıklamalardan sonra gelelim banka kredi kartı limitini düşürebilir mi sorusunun yanıtına.

Kredi Kartı Limitim Nasıl Düşüyor?

Hiçbir talepte bulunmadığınız halde kredi kartınızın limiti kendiliğinden düşebilir mi? Çoğu insan buna hayır yanıtını verirken, aslında bankaların limit düşürme olayını yapma yetkilerini bulunduğunu sizlere açıklayalım. Peki, bankalar, kredi kartını limitlerini neden düşürür?

Kredi kartı verildiğindeki şartlar sağlanmıyor ise banka, kart limitinizi düşürebilir. Örneğin; bankaya ilk olarak gelirinizi aylık 5000 lira olarak beyan ettiniz. Daha sonra iş değiştirdiniz ve artık aylık geliriniz 3 bin. Eğer geliriniz azaldığı halde harcamalarınız değişmiyorsa, banka kendisini korumak adına sizin talimatınız olmadan kredi kartı limitinizi düşürebilir.

Banka kredi kartı limitini düşürebilir mi sorusuna başka bir yanıt olarak; diyelim ki geliriniz aynı ancak harcamalarınız gitgide çoğalıyor. Bu durumda da banka yine kendini korumak adına kredi kartı limitini düşürebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla