Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Alma | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2179067,356
  % 0,74
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Banka Kredi Dosya Masrafı Geri Alma
728 90

İhtiyaç kredisi çekenlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan banka kredi masrafı geri alma konusu ve bunun nasıl yapılacağı hakkındaki soruların cevapları için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Başlıklar

Dosya Masrafı Ne Demek?

Dosya masrafını geri alma hakkındaki sorulara geçmeden önce ilk olarak dosya masraflarının ne olduğu, bu masrafların içeriği vs. gibi konulardan bahsedelim. Dosya masrafı, hukuk dünyasında özellikle avukatlık mesleğini icra edenlerin kullandığı bir terim olup; yapılan hukuksal iş için devlete ödenecek hizmet bedeli, harçlar gibi masrafların tümüne verilen isimdir.

300 250 4

Bu ödemeler, bankaların verdiği krediler için de geçerli olup az önce bahsettiğimiz masraflar ile aynı ismi almıştır. Peki, bankaların dosya masrafları içerisinde neler var?

Bankalardan çekilen ihtiyaç kredilerinin dosya masrafları içerisinde; Kredi tahsis ücreti, yapılandırma ücreti ve kredi kullanım ücreti gibi ücretler yer alınır. Bunun içerisine farklı ücretlendirmeler de dahil olabilir.

Banka kredi dosya masrafı geri alma gibi bir durum söz konusu mu peki? Böyle bir olanak varsa bunu nasıl yapabiliriz?

Bilindiği üzere, ihtiyaç kredileri çekilirken, her banka belli bir oranda kesinti yapmaktadır. Bankalar, az önce yukarıda sayılan masraflara ek olarak toplamda 75 farklı kesinti yapmaktadırlar. Bu kesintileri geri almak mümkün mü?

Dosya Ücreti İade Edilir mi?

Bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarını geri almak mümkün. Yargıtay’ dan çıkan karara göre, yapılan kesintiler, haklı ve makul ölçülerde değil ise, bu kesintilerin belgeleri yoksa o zaman talep edilmesi takdirinde bu masraflar, tüketicilere iade edilmelidir. Eğer kredi çekerken sizden yüksek tutarlarda dosya masrafı talep edilmişse ya da bu durum haklı bir sebep altında belgelenmiyorsa, o zaman dosya ücretiniz iade edilmek durumundadır.

Dosya Ücretimi Nasıl Geri Alabilirim?

 • Dosya ücretini geri almak için ilk olarak, kredi çektiğiniz bankaya giderek, masrafların ne için yapıldığına ve bu masrafların tutarına dair bir dekont isteyiniz.
 • Dekontta yer alan rakam eğer 3000 TL üzerinde ise, bankayı hakem heyetine şikayet edebilirsiniz. Şayet dekontta bulunan rakam 3000 TL’ nin üzerinde ise o zaman tüketici mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra banka kredi dosya masrafı geri alma için mahkemenin sonuçlanmasını beklemek kalıyor.
728 90
Araç çubuğuna atla