• YARIM ALTIN
  1.603,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5239
  % 0,04
 • € EURO
  10,1248
  % -0,06
 • £ POUND
  11,8900
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  1,3193
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1166
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  348204,674
  % 2,96
 • BIST 100
  1.431,78
  % 1,27

“Aşı Pasaportu” Çok Yakında!

“Aşı Pasaportu” Çok Yakında!

Çok konuşulan, herkes tarafından merak edilen, seyahatlerde zorunlu hale gelecek olan aşı pasaportu hakkında bilinmesi gereken bazı gerçekler.

Evet, artık kelime dağarcığımıza bu yeni tabiri ekliyoruz; Aşı Pasaportu 

ABD yeni başkanı Biden’ın yönetim ekibinin de bu konuda yeni başkana baskı yaptığı, diğer aşılanma evrakları ile beraber COVID19 aşısının da dijital ortamlara aktarılması gerektiğini belirttiler.

Danimarka hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç ila dört ay içinde vatandaşların aşı olduklarını göstermelerini sağlayacak bir dijital pasaport çıkaracağını söyledi.

Aşı pasaportlarını öneren sadece hükümetler değil. Birkaç hafta içinde, Etihad Airways ve Emirates yolcularına Uluslarası Hava Taşımacılığı tarafından geliştirilen test olup olmadığını gösteren Dijital Seyahat Kartı’nı zorunlu hale getirmeyi planlıyor.

Buradaki en büyük zorluk bu döküman veya uygulamanın herkes tarafından erişilebilir olması ve aslında en önemlisi herkes tarafından kabul ediliyor olması.

İşte dijital aşı pasaportlarının mevcut durumu hakkında bildiklerimiz;

Dijital Aşı Pasaportu Nedir ?

Bir aşı kartı veya pasaport, Covid-19’a karşı aşılandığınızı kanıtlayan belgelerdir. Bazı sürümler ayrıca insanların virüs için negatif test ettiklerini ve bu nedenle daha kolay seyahat edebileceklerini gösterecek. Havayolları, endüstri grupları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve teknoloji şirketleri tarafından şu anda üzerinde çalışılan sürümler, cep telefonunuzda bir uygulama veya dijital cüzdanınızın bir parçası olarak kullanmanızı sağlayacak en basit çözüme ulaşmaya çalışmaktadır.

I.A.T.A. havaalanı, yolcu, kargo ve güvenlik Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen,” Şu anda gerçekleşen süreci dijitalleştirmeye ve daha fazla uyum ve rahatlık sağlayan bir şeye dönüştürmeye çalışmakla ilgili olarak bütün devletlerin kabul ettiği ve herkesin rahatlıkla ulaşabildiği ve seyahatlerini daha kolay hale getirecek sistemler üzerinde çalışıyoruz ve bu herkesin faydasına olacaktır ” dedi.

I.A.T.A., yıllardır seyahat kimlik doğrulama sürecini kolaylaştırmak için dijital çözümler üzerinde çalışan çeşitli kuruluşlardan biridir; pandemi sırasında, bu gruplar aşılama durumunu dahil etmeye odaklandı.

Bakalım çok yakında bizi neler bekliyor.

Yorumlarınızı sizde aşağıya yazabilirsiniz.