Arbitraj Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Arbitraj Nedir?
 • YARIM ALTIN
  8.137,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1860
  % 0,01
 • € EURO
  34,9624
  % -0,10
 • £ POUND
  40,9424
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,4484
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3572
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  2248928,205
  % 1,51
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Arbitraj Nedir?

Arbitraj Nedir?
728 90

Şahıslar ya da şirketlerin yatırım yapmak amacıyla sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri ‘Arbitraj’ olarak bilinir. Kişilerin sermayelerini hiç riske atmadan yaptıkları bir atılımdır. Burada yatırım yapılmak istenen ürün, para ya da hizmetin diğer piyasalarda ki değerine göre bir işlem yapılır. Kısacası yatırıma kara verilen bir fonun diğer piyasalarda ki değeri ölçümlenir ve buna göre bir kar elde etme amacı hedeflenmektedir. Yeni başlayan ve tecrübesiz olan yatırımcılar için bir risk faktörü oluşturan arbitraj, profesyoneller için harikulade bir strateji olarak bilinir.  Ülkeler arası ve ülke içinde gelişen fiyatlandırma politikalarından kaynaklanan denge farkları, herhangi bir vadeye gerek kalmaksızın kazanç fırsatı tanımaktadır.

Başlıklar

Arbitraj Oranı Nedir?

Karlı bir yatırım kanalı olarak bilinen arbitraj, aynı ürünün iki farklı piyasadaki alış/satış fiyatı arasında ki farktan yararlanır. Bir satış enstrümanı, bir ülke ya da bölgede daha düşük bir fiyattan satılıyor ise yatırımcı bu ürünü buradan satın alır ve daha yüksek fiyatla satılan bir bölgede satışını gerçekleştirir. Arada oluşan fiyat farkı ise arbitraj oranını ile kar marjını göstermektedir.

300 250 4

Arbitraj Ne Demek?

Ekonomi terimi olarak bilinen arbitraj, farklı bölgeler arasında bir ürün üzerinden oluşan fiyat farkını temsil eden bir kellimedir. Ülkeden ülkeye göre farklı devlet politikaları ya da satış stratejileriyle oluşturulan bu farklardan doğacak olan faydayı nitelemektedir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

Özellikle altın ve döviz piyasalarında bir geçerliliği olan arbitraj için ülkeden ülkeye göre yapılandırılan fiyat politikalarından haberdar olunmalıdır. Her yönetimde birden farklı altın ve döviz piyasasının oluştuğu bilinir. Kendi para birimleri üzerinden satışa çıkarılan bu değerlerin yatırım sektöründe ki emirlerle yönetileceği bilinmelidir. Her gün takip edilen döviz kurları takip edilerek arada ki açık en fazla olan iki ülke arasında ticaret gerçekleştirilir. Günlük takipler yapıldığında altın ya da döviz satışı en düşük olan ülkeden alınır ve en yüksek oranla satışa sunulan ülkede satış gerçekleştirilir.

Örnek vermek gerekirse Almanya’da dolar 8 TL iken, Amerika’da 10 TL ise Almanya’da hiç tereddütsüz Dolar alınmalı ve Amerika’da satışa sunulmalıdır. Arada oluşan 2 TL’lik fiyat farkının gün içerisinde ve uzun vadede karlı bir iş ortaya çıkaracağı bilinmektedir. Herhangi bir bekleme süresi olmadan ve risksiz bir şekilde kazanç elde edilen bu teknikte sirkülasyon oluşturulması halinde oldukça büyük bir karlılık söz konusudur.

Arbitraj Yatırım Fırsatı Mıdır?

Arbitraj hem yerel, hem ulusal hem de küçük çaplı işletmeler için herhangi bir risk barındırmayan bir yatırım stratejisidir. Tecrübe sahibi olan yatırım şirketlerine risksiz bir kar etme olanağı tanımaktadır. Aynı anda yapılmak şartıyla alım satımlarda avantaj sağlamakla birlikte, arada oluşan farklar yatırımcılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Bir getiri fırsatı olarak görülebilen arbitrajın yatırımcılara sağladığı kolaylıklar açısından oldukça tercih edildiği bilinir.  Bunun temel sebebi ise, gereğinden fazla efor harcanmadan ve iş gücü kullanılmadan oluşan kazançla ilgilidir.

Arbitraj Avantajları Nelerdir?

Arbitraj neredeyse tüm yatırım kanallarının sıklıkla tercih ettiği bir işlem halini almıştır. Özellikle yatırım şirketlerinin geliştirdikleri ya da satın aldıkları bir yazılım sayesinde anında bir ürünün piyasa değerinin altında satışa sunulduğundan haberdar olmaları fırsatı yakaladıkları anlamına gelir. Fakat burada önemli olan zaman faktörüdür ve görülen fırsatın derhal işleme tabi tutulması gerekmektedir. Zamansal açıdan herhangi bir yüksek takip gerektirmeyen bu işlemde risksiz kazanç elde edebilme imkanı her daim mevcuttur. Kısa zaman zarfında gerçekleştirilen bu işlemle, zaman kaybı yaşanmamakta dolayısı ile diğer yatırım fırsatlarına daha fazla vakit harcanmaktadır. Kısacası uyaranlar sayesinde otomatik bir şekilde yapılan bu işlemle fırsatlar anında değerlendirilebilir. Zamandan bağımsız gelişmesi ise arbitrajın en önemli avantajı olarak bilinmektedir.

Arbitraj Vergiye Tabii Midir?

Risksiz olması ve herhangi bir vadeye tabii olmaması açısından, yatırımcı arbitraj gelirleri üzerinden vergi mükellefi olarak devlete vergi vermekle yükümlüdür. Altın, Dolar, Euro üzerinden elde edilen arbitraj fırsatı üzerinden 6802 Sayılı Kanun kapsamında vergi verilmesi şart olarak kabul edilir.

Arbitraj Yapmak İçin Hangi Ürünler Kullanılır?

Yatırım piyasasında enstrüman adı verilen pek çok ürün bulunabilmektedir. Bunlar diğer stratejiler alanında pamuk, platin, doğalgaz, petrol gibi ürünler iken; arbitrajda bu ürünler pek de kullanılabilir değildir. Serbest piyasalar üzerinde her daim dalgalanmaların çoğunlukta olduğu ‘Altın, Dolar, Yuan, Euro’ gibi ürünler tercih edilmelidir. Sayılan ürünler genelde ülke içinde bile dalgalanmalara maruz kalan ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle arada oluşabilecek fiyat farklılıkları çok cüzi bir miktar olsa bile arbitraj için önemlidir ve herhangi bir risk taşımamaktadır.

Küçük Çaplı İşletmeler Arbitraj Yapabilir Mi?

Yatırım ve borsa konusunda tecrübe sahibi her işletmenin arbitraj yapması konusunda bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat arbitraj fırsatından yararlanabilmek açısından mutlaka deneyim sahibi olunması gerekmektedir. Arbitraj her ne kadar risksiz ve vadesiz bir teknik olarak bilinse de, tecrübesiz kişiler ya da işletmeler için bu risk her zaman vardır. Ayrıca küçük çaplı işletmelerde yazılım konusunda bütçe ayırmak sanıldığından biraz daha zor olması dolayısı ile çok fazla tercih edilmemektedir. Genellikle bu işlemler için büyük bir şirket olunması, varlık ve fon yönetimleri gibi hakim olunan konular arttığından dolayı çok daha fazla tercih edilebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla