• YARIM ALTIN
  3.153,00
  % -0,56
 • AMERIKAN DOLARI
  16,1920
  % -0,96
 • € EURO
  17,4658
  % -0,86
 • £ POUND
  20,5557
  % -0,61
 • ¥ YUAN
  2,4170
  % -0,42
 • РУБ RUBLE
  0,2451
  % -2,75
 • BITCOIN/TL
  465122,106
  % -2,89
 • BIST 100
  %

Araç Değer Kaybı Başvurusu E-Devlet

Araç Değer Kaybı Başvurusu E-Devlet

Araç değer kaybının hesaplanmasında ekspertiz önemli bir yere sahiptir. Bunun için de vatandaşların E-Devlet bünyesinde taleplerini iletmeleri esas alınıyor. Nitekim ‘Eksper Ataması’ hizmetleri E-Devlet üzerinden paylaşılır ve bu durum işlemlerin prosedürlere uygun bir şekilde yürütülmesini sağlar.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı başvurusu E-Devlet üzerinden yapılıyor mu merak edilen hususlar arasında. Bunun için araştırmalara geçenlere öncelikle e-devlet bünyesinde herhangi bir başvurunun kabul edilmediğini belirtmek gerek. Araç değer kaybı başvurusu için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

 • Alanında uzman avukatlardan danışmanlık hizmeti almaya başlamalısınız.
 • Şartları dikkate alarak ilgili belgeleri toplar ve başvuruya geçersiniz.

Dava sürecinin başlaması adına dilekçeler önemli bir yere sahiptir. Dilekçe hazırlıkları yetkili mahkeme için ele alınır ve taleplere değinilir. Dilekçelerin incelenmesi üzerine de:

 • Sigorta şirketinden tazminatın alınmasına dair dava süreci başlatılabilir.
 • Sigortanın bulunmaması halinde araç sürücüsü için davaya değinilir.

Araç değer kaybı davasında taraflar olarak sigorta şirketi, sürücü ve de ruhsat sahibi dikkate alınır. Ardından da taleplerin iletilmesi halinde bilirkişi incelemeleri başlatılır. Özellikle de davaya yön verecek kaza, araç ve de kimlik belgeleri değerlendirilir. Bilirkişi raporlarına bağlı olarak ise tazminata netlik kazandırılır.

Araç Değer Kaybı Hesaplaması E-Devlet

Araç değer kaybı başvurusu E-Devlet üzerinden yapılmaz. Bunun yerine hesaplamalardan söz edilebilir. Nitekim merak edilen bir diğer husus hesaplamalar ve bunun üzerine ortaya çıkacak tutar oluyor.

Araç değer kaybı hesaplamaları için e-devlet platformundan faydalanmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden de hesaplamalara geçilir. Şöyle ki:

 • Araç değer kaybının hesaplanması adına Eksper Ataması talep edilir.
 • Ekspertiz raporlarına göre tutar öğrenilir ve başvuruya geçilir.

Araç değer kaybı başvuruları yerine eksper talepleri için E-Devlet üzerinden işlem görmek gerekir. Hatta tüm bu platformların yanı sıra Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesi sahibi olan sigorta şirketleri ile görüşme sağlanabilir. Sigorta şirketinden de aynı şekilde eksper talebinde bulunmanıza izin verilir.

Araç Değer Kaybı Eksper Ataması

Araç değer kaybı başvurusu E-Devlet üzerinden yapılır mı sorusuna dair ‘hayır’ yanıtı verilir. Bu yanıta bağlı olarak sadece eksper taleplerinden söz edildiğini belirtmek gerekir. Eksper ataması sırasında dikkate alınan hususlar ile şöyle:

 • Sistemde talep eden kişilere göre sıralamaya yer verilir ve atama gerçekleşir.
 • Eksper hak sahibi ile iletişime geçerek bu alanda hizmet vermeye başlar.

Mevzuat çerçevesinde araç değer kaybı hesaplaması için eksper önemli bir yere sahiptir. Nitekim hak sahibi ile temasa geçerek tüm hususları değerlendirmeye başlar. Her bir değerlendirmenin arkasından ise rapor hazırlıklarına yer verilir. Hazır olan raporların araç değer kaybına dair önemli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü raporlara göre hesaplama yapılır ve de tazminatın ödenmesine karar verilebilir.

Araç Değer Kaybı Eksper Raporları

Araç değer kaybı başvurusu E-Devlet tarafından yapılmasa da bu alanda eksper hizmetlerinden söz edilir. Yoğunluğa bağlı olarak eksper atamasına geçilir ve rapor hazırlıklarına yer verilir.

Hazırlanan rapor neticesinde tutara netlik kazandırılır. Ardından da sigorta şirketi bünyesinde tespit edilen tutarın değerlendirilmesine özen gösterilir. Söz konusu tazminat ödemesinin:

 • Belirtilen tutar üzerinden tamamen kesintisiz olacak şekilde gerçekleşmesi sağlanır.
 • Hak sahibinin paylaşmış olduğu banka hesap bilgilerine karşı ödeme yapılır.

Görüldüğü üzere sistemli bir şekilde değer kaybı hesaplamaları gerçekleşir. Akabinde ise ortaya çıkan tutarın kesintisiz ve de hak sahibine olacak şekilde ödenmesi esas alınır.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi

Araç değer kaybı başvurusu E-Devlet yerine dilekçeler üzerinden ilgili mahkemeye karşı yapılır. Bu aşamada sigorta şirketine ilişkin hazırlanan dilekçeler önemli bir yere sahiptir. Dilekçelerde:

 • Araç plakaları haksız fiil unsurları üzerinden açıkça yer alır.
 • Kaza tarihinden poliçe numarasına kadar tüm hususlara değinilir.

Değer kaybının miktarı ile belirtilmesi de önem arz etmektedir. Buna ek olarak yasal delillerin hepsi de dikkate alınır ve dilekçe üzerinden paylaşılır. Tanık ve bilirkişi olmak üzere yasal olarak çeşitli belgeler üzerinden tazminat talebine geçilir. Bilirkişi raporları dikkate alınır ve bu şekilde ödemeye netlik kazandırılır.

Araç Değer Kaybı E-Devlet Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi kayıtlarına e-devlet üzerinden erişim sağlanabiliyor. Bu sayede araç değer kaybı sorgulama işlemlerine geçmekte zaman kaybetmezsiniz. Başvuru yerine sorgulama işlemlerine dair e-devlet üzerinden işlem görülebilir.

Trafik poliçe ve hasar bilgilerine ulaşmak isteyenlerin önceliği e-devlet sistemini açmak olmalıdır. Bunun arkasından T.C. kimlik numarası ve şifre dahilinde oturum açmak gerekir. Oturum açanlar:

 • Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi sistemini aratarak giriş sayfasını bulabilir.
 • Giriş sayfasına da kayıtlı araca ilişkin plaka numarasını girmeleri beklenir.

Sadece kişinin kendi üzerine kayıtlı olan araç üzerinden sorgulama işlemlerine geçmelerine izin verilir. Bu amaçla e-devlet sisteminde kayıtlı olan bilgilerin hepsi de incelenir. Arkasından girilen plaka numarasına bağlı olarak sorgulama işlemleri gerçekleşir.

Değer Kaybı Tazminat İçin Şartlar Nelerdir?

E-devlet bünyesinde sadece sorgulama işlemlerine yer verildiği açık durumda. Bunun öncesinde merak edilen başvuru aşaması oluyor. Tekrardan başvurulara ilişkin e-devlet üzerinden herhangi bir işlemin gerçekleşmediği de açıkça belirtiliyor.

Yine başvuru aşamasında uyulması gereken şartlardan da söz etmek gerekir. Özellikle de tazminat davası için kazadan sonraki 2 yıllık süreç önemli bir yere sahiptir. Nitekim 2 yılı geçen süreye bağlı olarak değer kaybının alınması mümkün olmaz. Bunun gibi:

 • Kusur oranlarına değinilir tazminat için %100 kusurlu olmamak gerekir.
 • Araç yaşının maksimum 36 olması halinde ödeme gerçekleşir.

Buna benzer şekilde araç kilometresinin de üzerinde duruluyor. 160.000’den fazla olan kilometreye karşı herhangi bir tazminat hakkına değinilmez. Son olarak hurdaya çıkmış olan araçlar için de değer kaybına yer verilmez.

Araç Değer Kaybı Tazminat Hesaplamaları

Hesaplama sırasında atanmış olan eksperler önemli bir yere sahiptir. E-Devlet üzerinden talepte bulunanlar eksper raporları ile tazminat davasına geçebilir. Bunun öncesinde hesaplamalara ilişkin:

 • Önceden hasarın olup olmaması adına geçmişin üzerinde durulur.
 • Aracın modeli ve de markasına bağlı olarak hesaplamalara yer verilir.

Bunlar kadar trafiğe çıkmış olduğu tarihte dikkate alınır. Kilometresinden üretim yılına kadar birkaç hususa değinilir. Sonuç olarak tüm bu faktörler araç değer kaybının hesaplanmasına dikkate alınır. Değer kaybı tazminatı hesaplamaları üzerine netlik kazanır ve kesintisiz olacak şekilde ödemesi gerçekleşir.

Araç Değer Kaybı Ödeme Bilgileri

Araç değer kaybı avukatı ile işbirliği içerisinde olmak sürecin profesyonel bir şekilde yürütülmesinde etkili olacaktır. Bu sayede davayı açabilecek şartlara uygun olup olmadığınızı öğrenir ve ilgili belgeler üzerinden başvuruya geçersiniz.

Zorunlu belgeler arasında banka hesap bilgileri yer almaktadır. IBAN bilgilerinin yer aldığı belgeler dahilinde başvurulara geçilir. Bu sayede:

 • Sigorta şirketine hangi hesaba para yatırması gerektiği belirtilir.
 • Şirket gibi ruhsat sahibi veya sürücü için de ödemelere değinilir.

Ödemenin gerçekleşmesinde hesaplamalar önemli bir yere sahiptir. Bunun gibi ibraz edilen belgelerin hepsi de değerlendirmeye alınır. Son olarak belgelerde yer alan bilgilere karşı ödemeye yer verilir.