Araç Değer Kaybı Araç Yaşı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.132,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1623
  % 0,01
 • € EURO
  34,9664
  % -0,05
 • £ POUND
  40,9747
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3558
  % -0,23
 • BITCOIN/TL
  2258442,475
  % -1,31
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Araç Değer Kaybı Araç Yaşı

Araç Değer Kaybı Araç Yaşı
728 90

Bu zamana kadar bir trafik kazasında suçlu ya da mağdur konumda olmuş olabilirsiniz. Her iki durumda da araç değer kaybı terimi ile yakından tanışmışsınız demektir.

Bilindiği üzere ülkemizde her gün yüzlerce trafik kazası meydana gelmekte ve kazaların %70’inde genellikle yalnızca maddi kayıplar yaşanmaktadır. Siz trafik kurallarına ne kadar uysanız da, ne kadar temkinli davransanız da yine de karşı tarafın ihmalleri yüzünden bir kazaya dahil olabilirsiniz. Eğer bir kazada bu türden bir mağduriyet yaşamış ve maddi açıdan zarara uğramışsanız o zaman karşı taraftan araç değer kaybı bedeli alabilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlar bulunmakta ve bu şartların içerisinde yakın bir zamana kadar araç değer kaybı araç yaşı da dahil edilmekte idi. Bu yüzden araç değer kaybı ile ilgili son düzenlemeler ve konu hakkında merak edilenler hakkında daha detaylı bilgiler almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Başlıklar

300 250 4

Araç Değer Kaybı Hakkında

İlk olarak konuya yabancı olanlar ya da daha detaylı bilgi almak isteyenler için araç değer kaybı nedir sorusunun yanıtını verelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi içerisinde dahil olduğumuz trafik kazalarında her iki araç da hasar görebilmektedir. Kazada suçluluk oranı az olan ve mağduriyete uğrayan kişinin karşı taraftan araç değer kaybı adı verilen hasar bedelini tahsis etme hakkı bulunmaktadır. Çünkü bilindiği üzere kazalar neticesinde alınan hasaların boyutu ne olursa olsun, 2. El araç satışlarında kazaya karışan araçların değeri düşmektedir. Haliyle kazada suçsuz ya da az suçlu olan kişiler, araç satışlarında da belirli düzeylerde zararlara uğramaktadırlar.

Üstelik kaza sonrası araçta meydana gelen hasar ne kadar büyük ise aracın değerinin o kadar düşmesi de durumun mağduriyet seviyesini belirlemektedir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı araç yaşı hususuna geçmeden evvel araç değer kaybının nasıl alınacağı konusunda kısa bir bilgilendirme yapalım. Bir kaza sonrasında aracınız hasar görmüş ve siz de bu kazada suçlu değilseniz o zaman yapmanız gereken bazı hususların bulunduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Bu hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Araç değer kaybı alabilmek için ilk ve en önemli şart; kazadaki suçluluk oranınızdır. Eğer kazada %100 oranında suçlu değilseniz, araç kaybı için hak iddia edebilirsiniz. Ancak kazada %100 suçluluğunuz bulunuyorsa o zaman hasarınız ne olursa olsun, araç değer kaybı için başvuruda bulunamazsınız.
 • Araç değer kaybı talebinde bulunacaksanız o zaman öncelikle kazanın nasıl meydana geldiğini yani kaza sonrasını fotoğraflamalısınız.
 • Fotoğraflamadan önce mutlaka ve mutlaka karşı tarafın sürücüsü ile birlikte kaza tutanağı oluşturmanız gerekmektedir. Eğer diğer aracın sürücüsü ya da kazaya sebebiyet veren kişi kaza raporu tutmak istemiyorsa o zaman olay yerine polis çağırmanız gerekmektedir.
 • Kazadan sonra oluşan hasarın tamirini yaptırmalı ve bu konuda ortaya çıkan maliyetin yer aldığı faturayı da mutlaka almalısınız.
 • Daha sonra elinizdeki fotoğraflar, sizlerden talep edilecek bazı belgeler ve kaza tutanağı ile birlikte karşı tarafın sigorta şirketine başvuruda bulunmalısınız.

Araç Değer Kaybı Almak İçin Şartlar

Kazada meydana gelen mağduriyetler için alınacak olan araç değer kaybının sağlanması için sizin de belirli şartları sağlaması gerektiğini unutmayın. Bu şartları aşağıdaki maddeler dahilinde paylaştık:

 • Araç değer kaybı şartları içerisindeki en önemli madde yukarıda da belirttiğimiz üzere kazadaki suçluluk payınızdır. Eğer suçluluk oranınız %100 ise o zaman hasarınızın durumuna bakılmaksızın araç değer kaybı alamazsınız.
 • Araç değer kaybı alabilmek için kazada zarara uğrayan aracın tamamen hurdaya çıkamamış olması gerekmektedir.
 • Araç değer kaybı alabilmek için kaza tarihinin üzerinden 2 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Araç değer kaybı alabilmek için mağdur olan araç daha önce kazaya uğramış ise o zaman önceki kazadaki hasar bölgesi ile son kazadaki hasar alanı aynı yer olmamalıdır.

Bunlara ek olarak bir süre önce araç değer kaybı araç yaşı ve aracın trafiği çıkış anından itibaren yaptığı kilometreler için belirli bir sınırlandırma bulunmaktaydı. Bu bağlamda aracın yaşı 36’dan büyük ise araç değer kaybını alamıyordunuz. Ancak Mart 2020 tarihi itibari ile yapılan düzenleme ile bu şartlar ortadan kaldırılarak yalnızca değerin hesaplanması konusunda kullanması sağlandı. Yani artık kazada mağduriyete uğrayan aracınız için araç değer kaybı araç yaşı herhangi bir koşul oluşturmamaktadır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı araç yaşı yukarıda da belirttiğimiz üzere yalnızca aracın değer kaybını belirlerken kullanılan bir faktördür. Peki, araç değer kaybı hesaplanırken başka ne gibi hususlar bu hesaplamanın içerisine dahil edilmektedir?

Araç değer kaybı hesaplama konusunda aşağıdaki hususlar hesaplamaya dahil edilmektedir:

 • Kazada hasar gören aracın yaşı
 • Kazada hasar gören aracın markası ve modeli
 • Kazada hasar gören aracın trafiğe çıkış tarihi
 • Kazada hasar gören aracın trafiğe çıktığı andan itibaren yapmış olduğu kilometre sayısı
 • Kazada hasar gören aracın daha önceki kazalarda aldığı hasarlar ( varsa )

İşte bu hususların tümü dahil edilerek araç değer kaybı hesaplaması yapılmaktadır. Araç değer kaybının hesaplanması ya da hasar tespit raporunun hazırlanması için bir ekspertiz ile anlaşılması gerekmektedir. Ayrıca araç değer kaybı ve bu mağduriyetin hukuki sürece dönüşmesi halinde alanında uzman- tecrübeli bir avukatla da iş birliği yapılması tavsiye edilmektedir.

Araç Değer Kaybı Arabuluculuk

Araç değer kaybı arabuluculuk ile anlaşmaya varılabileceği gibi taraflar buna bile gerek kalmadan kendi aralarında anlaşabilirler. Arabuluculuk ya da tarafların anlaşması durumu söz konusu değilse o zaman mağduriyete uğrayan kişi, karşı taraf için hukuki süreci başlatarak araç değer kaybı davası açabilir.

Peki, araç değer davası kimlere açılabilmektedir?

Araç Değer Davası Kimlere Açılabilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ortak bir karara varılamaması ya da arabuluculuk ile dahi ortak bir anlaşma sağlanamaması nedeniyle araç değer davası açılabilmektedir. Peki, anlaşmanın sağlanamaması halinde mağdur olan kişiler bu davayı kimlere karşı açabilirler?

Araç değer kaybı davaları; kazaya neden olan kişiye, aracın ruhsat sahibine ya da kazada suçlu olan kişiye ait aracı sigortalayan sigorta şirketlerine karşı açılabilmektedir. Kaza esnasında ve sonrasında gerekli olan evrakları hazırladıktan sonra kendiniz ya da vekiliniz aracılığı ile araç değer davası için başvuruda bulunabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Davasında Görevli Mahkeme

Araç değer kaybı davası açmak için ilk olarak Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuruda bulunabilir ve sigorta şirketleri için icra takibini başlatabilirsiniz. Eğer araç değer kaybı için kazaya sebebiyet veren kişiye ya da araç ruhsat sahibine dava açmak isterseniz o zaman başvuruda bulunmak için Asliye Ticaret Mahkemesi’ne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Süresi

Araç değer kaybı için hukuki süreci başlatabilmeniz için kazanın üzerinden 2 yıl geçmemesi yani 2 yıllık bu sürecin dolmaması gerekmektedir. Eğer kazanın üzerinden 2 yıl geçmiş ise o zaman araç değer kaybı için kişilere dava açamazsınız.

Araç değer kaybı davalarının sonuçlanma süresi ise kazanın türü ve oluşan hasarlara göre değişkenli gösterecektir.

728 90
Araç çubuğuna atla