Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.614,00
  % 0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5281
  % 0,20
 • € EURO
  34,8923
  % 0,36
 • £ POUND
  40,5549
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3455
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  2002583,298
  % -3,77
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı
728 90

Anadolu Sigorta, Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi olarak araç değer kaybını karşılıyor. Anadolu Sigorta araç değer kaybı başvuru yaparken gerekli şartlar ve evraklar dahilinde araç değer kaybı talebinde bulunulabilir.

Başlıklar

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı; çift taraflı trafik kazalarında aracın hasar görmesi ve ardından onarım görmesiyle oluşan piyasa değerinin, rayiçlerine göre düşmesidir. Araçta oluşan değer kaybı, sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Kazanın çift taraflı olması ve karşı tarafın kusurlu olması halinde, araç değer kaybı tazminatı alınabilir.

300 250 4

Anadolu Sigorta araç değer kaybı başvuruları, kusurlu tarafın şirketi olması halinde yapılır. Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunlu bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, herhangi bir kazada kişilerin zararlarının temin edilmesi için yaptırılır.

Yargıtay kararı doğrultusunda en az iki aracın karıştığı kazalarda, maddi hasarın ve araç değer kaybının maddi miktarının karşılanması Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası / Trafik Sigortası kapsamında karşılanmaktadır.

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi Araç Değer Kaybı

Anadolu Sigorta araç değer kaybı tazminatı, sigorta danışmanları aracılığıyla tahsil edilir. Kaza sonrası belgeler ve başvuru dahilinde eksper tarafından tespit edilen araç değer kaybı hesaplaması, Anadolu Sigortacılık tarafından karşılanmaktadır.

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi İstanbul merkezli bir sigorta şirketi olarak Anadolu Sigorta adıyla faaliyet eder. Hazine Müsteşarlığı denetimince hizmet veren şirketin resmi irtibat adresi şöyledir; Anadolu Sigorta, Rüzgarlıbahçe Mahallesi Kavak Sokak No: 31 34805 Kavacık / İstanbul

0850 744 0 744 numaralı telefondan çağrı merkezine ulaşabilir ve araç değer kaybı için bilgi alabilirsiniz.

Anadolu Sigorta Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anadolu Sigorta araç değer kaybı başvuruları için Anayasa Mahkemesi tarafından belirlenen hususlar kapsanır. Araç değer kaybı tazminat hakkının oluşması için gerekli şartlar şu şekildedir;

 • Kazanın karşılıklı olması ve minimum iki aracın kazaya karışmış olması gerekir.
 • Kazada, aracın hasar almış olması ve onarıma tabi olması gereklidir.
 • Yapılacak onarım sonrasında, piyasa değerini düşürecek miktarda onarım yapılmış olması gereklidir.
 • Aracın daha önceki hasar geçmişi, yapılan onarımlar ve aracın rayiç değeri baz alınır.
 • %100 kusurlu olunmaması halinde, kusurlu olan tarafın sigorta şirketinden alınabilir bir tazminattır.

Anadolu Sigorta değer kaybı başvuruları için gerekli belgeler ile dilekçe gönderilerek başvuru yapılması gerekiyor. Kaza esnasında tutulan kaza raporu ve kazaya dair fotoğraflar ile başvuru yapılır.

Anadolu Sigorta Araç Değer Kaybı İçin Gerekli Belgeler

Anadolu Sigorta araç değer kaybı başvurusu için kazaya dair evraklar ve araç belgeleri talep edilir. Anadolu Sigorta şirketine yapılacak başvurular için gerekli evraklar şöyledir;

 • Aracın ruhsatı
 • Kaza raporu (anlaşmalı tutanak veya polis tarafından hazırlanmış)
 • Aracın marka ve model bilgisi
 • Kaza sonrası fotoğraflar ve hasar fotoğrafları
 • Aracın rayiç değeri
 • Aracın üretim tarihi ve trafiğe çıkış tarihi
 • Hasar kaydı
 • Araç değer kaybı dilekçesi

İle başvuru yapılabilir. Başvurular için dilekçenin sigorta şirketine gönderilmesi gerekiyor. Yasal yanıtlama süresi 15 gün olup, bu süre içinde Anadolu Sigorta şirketinin cevap vermemesi halinde, Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılabilir.

Anadolu Sigorta Değer Kaybı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı başvurularında, Anadolu Sigorta sorgulaması dijital sistem üzerinden yapılabilir. Sigorta şirketine yapılan başvuru neticesinde, şirketin bu zararı karşılama protokolü ve başvurunun ne aşamada olduğuna dair bilgileri, internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Anadolu Sigorta müşteri hizmetlerinden telefonla bilgi alabilir, online sorgulama yaparak araç değer kaybı başvuru sonucu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Anadolu Sigorta’da Araç Değer Kaybı Hesaplaması

Araç değer kaybı zararının karşılanması için başvuru yapan kişinin, kazaza kusursuz olması ya da kısmi kurulu olması gerekiyor. Araç değer kayıpları, kusurlu olan kişinin sigorta şirketine yapılan başvuru ile alınır. Bu tazminatın alınması için kazada belirli oranlarda hasar oluşması ve onarım ile giderilecek hasarları kapsaması gerekiyor.

Kaza sonrasında aracın kullanılamaz hale gelmesi, hurdaya çıkması durumlarında; araç büsbütün değerini kaybedeceği için araç değer kaybı alınmaz. Aracın daha önce karıştığı kazalar var ise aynı bölgelerde hasar oluşmamış olması, araç değer kaybı kapsamındadır.

Aracın boyalı olması, önceki onarımlar gibi tüm detaylar eksper tarafından incelenir. Anadolu Sigorta’dan değer kaybı tazminatı almak için gerekli koşulların oluşmuş olması aranan nitelikler arasındadır.

Araç Değer Kaybını Anadolu Sigorta Ödüyor mu?

Yargıtay kararı kapsamında, araç değer kaybı yaşayan araç sahipleri, gerekli koşulların uygunluğu durumunda sigorta şirketlerinden bu hasar tazminatını alabilirler. Zorunlu Trafik Sigortası, Türkiye’de yapılması gereken ve trafikte olan her motorlu taşıtta olması gereken bir sigortadır. Sigortanın yapıldığı şirket, sürücünün kusurlu olması halinde karşı tarafın zararını karşılar.

Araç değer kayıplarında 15 günlük yasal süre tanınmıştır. Kusursuz olan araç sürçüşü/ sahibi araç değer kaybı dilekçesi ile Anadolu Sigorta’ya başvuruda bulunur. Anadolu Sigorta – Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi tarafından 15 gün içinde bir dönüş yapılmamış veya ödeme taraftarı olunmamış ise Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılır.

5.000 TL’ye kadar olan araç değer kaybı ödemelerinde itiraz hakkı bulunmamaktadır. 5.000 TL ile 40.000 TL’ye kadar olan değer kaybı tazminatlarında ise taraflar, komisyon dahilinde itiraz talebinde bulunabilirler. Ancak itiraz hakkı bir defaya mahsus şekilde uygulanır.

İstenilen sonuç alınmadığı durumlarda mahkemeye başvuru yapılabilir. Asliye Ticaret Mahkemesine başvuru yapılarak, mağdur olan taraftan dava açılabilir.

Araç Değer Kaybı Sigorta Tahkim Komisyonu

Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi tarafından araç değer kaybı ödenmediği durumlarda, karşı taraf hukuki sürecin çözülmesi için komisyona başvuru yapabilir. 15 gün içinde Anadolu Sigorta tarafından işleme alınmayan başvurularda, zararın ödenmesi için tahkim başvurusu yapılır.

Sigorta Tahkim Kurulu, araç sigortalarında sözleşmeye dair uyuşmazlıkların çözülmesinde yetkili bir komisyondur. Hukuki açıdan değerlendirme yaparak, kazadan doğan değer kaybının sigorta şirketi tarafından ödenmesi konusunda, çözüm odaklı işlem sağlar.

Araç değer kaybı zamanaşımı süresi, yasalar dahilinde 2 sene olarak belirlenmiştir. Kaza tarihinden itibaren iki yıl içinde herhangi bir zaman başvuru yapılabilir. Ancak bu süre zarfında bir başvuru yapılmamış ise iki yıldan bir gün geçtikten sonra zamanaşımı uygulanır ve değer kaybı tazminatı alınamaz.

Araç Değer Kaybı Davası

Trafik kazaları sonrasında araç değer kaybı yaşayan araç sahiplerinin, sigorta şirketlerinden ve Sigorta Tahkim Komisyon’undan bir yanıt alamaması durumunda dava açma hakkı bulunuyor. Kusursuz olan ve maddi hasar meydana gelen aracın sürücüsü;

 • Bedensel zararların oluştuğu trafik kazalarında, maddi ve manevi dava açma hakkına sahiptir.
 • Vefat durumunda maddi ve manevi zararların karşılanması için aile yakınlarının dava açma hakları bulunuyor.
 • Araç ve eşya zararlarının karşılanması için dava hakkı,
 • Araç değer kaybı tazminatı için dava hakkı,

Türk Yasaları dahilinde verilen haklardır. Trafik kazası sonucunda araç değer kaybı tazminat davası, Asliye Ticaret Mahkemesi başvurusuyla açılmaktadır. Diğer konular, davanın tür ve niteliğine bağlı olarak mahkemelerce, maddi ve manevi tazminat davaları olarak görülmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla