Amazon’dan Alışveriş Yapmak | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.138,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2017
  % 0,11
 • € EURO
  35,0099
  % 0,01
 • £ POUND
  41,0389
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4478
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  2254757,545
  % -1,90
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Amazon’dan Alışveriş Yapmak

Amazon’dan Alışveriş Yapmak
728 90

Amazon; dünyanın en büyük e- ticaret sitesi ve bu konunun da öncüsüdür. Aynı zamanda marka, yapay zeka, bilişim teknolojileri, dijital akış, bulut bilişim alanlarına odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir.

Dünyanın en büyük e- ticaret sitesinden alışveriş yapmak aslında artan dolar fiyatları nedeni ile şu an bizler için biraz pahalı. Ancak yine de yurtdışında satılan ürünleri temin etmek, burada bulunan mağazalar dolayısı ile en avantajları ürünleri inceleyebilmek hatta kişilerin kendi mağazalarını açarak satış yapmaları için en uygun platform şu an için Amazon olarak görülüyor. Ancak çoğu kişi bu siteden nasıl alışveriş yapması gerektiğini bilmiyor ya da Amazon’dan alışveriş yapmak konusunda bazı şüpheleri bulunuyor. O yüzden bu yazı içerisinde bu internet sitesi üzerinden nasıl alışveriş yapmak gerektiğine dair merak edilen soruları sizler için cevaplayacağız.

Başlıklar

300 250 4

Amazondan Alışveriş Nasıl Yapabilirim?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Amazon; içerisinde binlerce mağaza bulunduran bir e- ticaret sitesidir. Pek çok ülkeden, pek çok etnik kökenden insanın buluşmasına ve bu sayede uluslar arası satışlar yapılmasına imkan tanıyan bu site, Türkiye’de de oldukça popüler. Elektronik eşyadan giyime, mobilyadan kitaba, kozmetikten hediyelik eşyalara kadar aradığınız her şeye bu platform üzerinden ulaşabilmeniz mümkündür. Peki, amazondan alışveriş yapmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir? Yani bu site üzerinden istediğimiz bir ürünü nasıl satın alabiliriz? Bunun için adım adım vereceğimiz yönergelere aşağıdaki alt başlık dahilinde ulaşabilirsiniz.

Amazon Sitesine Nasıl Üye Olunur?

Diyelim ki bu siteyi merak ettiniz girdiniz ve gezerken de bazı ürünleri çok beğenerek satın almak istediniz… Ama Amazon’ dan alışveriş yapmak konusunda bir bilginiz yok ve satın almayı nasıl gerçekleştireceğinizi bilmiyorsunuz. O zaman Amazon sitesi üzerinden nasıl alışveriş yapmanız gerektiğini sizlere adım adım aşağıdaki maddeler dahilinde anlatabiliriz.

 • Neredeyse tüm alışveriş ve e- ticaret sitelerinde olduğu gibi öncelikle Amazon için de kişisel bir üyelik gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden site içerisine girdiğinizde E- posta adresiniz ile birlikte siteye üye olun ve bu esnada da bir şifre belirleyin.
 • Amazondaki üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra “ Hesabım “ bölümü üzerinden, siparişinizin ulaşması için adresinizi düzenleyin. Bunun için de “ Adres Defterinizi Yönetin “ seçeneğine tıklamanız ve daha sonrasında “ yeni adres “ seçeneği ile iş yeri ya da evinizin adresini eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra yeniden “ Hesabım “ bölümünü seçin ve daha sonra burada ödeme bilgilerinizi oluşturmak için gerekli olan “ Ödeme Araçlarınızı Yönetin “ seçeneğine tıklayın.
 • Buraya tıkladıktan sonra kullandığınız kredi kartının bilgilerini eksiksiz bir şekilde sistemdeki ilgili alanlara girin. Bilgilerinizdeki sorun ya da hata durumu söz konusu ise o zaman alışveriş yapamayacağınızı belirtelim. Ayrıca buna ek olarak Amazon sitesinin yalnızca; Visa- Delta- Master Card- Electron- American Express gibi kredi kartları ile alışveriş yapılmasına olanak sağladığını da altını çizerek söyleyelim.
 • Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde oluşturduktan sonra artık dilediğiniz ürünü site üzerinden satın alabilirsiniz.

Amazon Sitesinden Nasıl Alışveriş Yapılır?

Yukarıdaki üyelik işlemlerimi tamamladıktan sonra Amazon’dan alışveriş yapmak için gerekli olan adımlara geçebiliriz.

 • Amazon’dan bir ürün satın almak için öncelikle site içerisinde bulunan arama çubuğuna dilediğiniz ürünün ismini yazarak işe başlamalısınız.
 • Ürün ismini yazdıktan sonra bunu aratarak onlarca seçenek arasından sizler için en uygun fiyat bilgisine sahip olan ürünleri birbiri ile karşılaştırabilirsiniz.
 • Bu karşılaştırmanın ardından kararınızı verdikten sonra ürünün üzerine tıklayarak sepete ekle seçeneğine basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra farklı bir ürün daha satın almayacak ve alışverişinizi sonlandıracaksanız o zaman “ Alışverişi Tamamla “ seçeneğine tıklayın.
 • Çıkan bölümden daha önce düzenlediğiniz adres bilgilerinizi seçin. Bu seçimin ardından da kargo seçenekleri arasından sizler için en uygun olanını işaretleyin. ( Eğer kargo için yüksek bir ücret bedeli ödemek istemiyorsanız o zaman 4-7 gün seçeneğini yani Amazon Global Standart alternatifini tercih edebilirsiniz.
 • Kargo seçimini yaptıktan sonra ödeme işlemleri için ödeme yönteminizi seçin ve arkasından “ Sipariş Ver “ butonuna basın.
 • Bu seçenekten sonra açılan sayfada eğer 49 Euro üzerinde bir ürün sipariş etmişseniz o zaman kargonun ücretsiz olduğu yani kargo ücretinin düştüğünü görecekseniz. Fakat bunun yerine ürünün gümrüğe takılmaması için sizlerden bir gümrük vergi ücreti talep ediliyor.
 • Ödeyeceğiniz gümrük vergi bilgisine de onay verdikten sonra Amazon kur çeviriciyi kapatın ve böylece ödemenizi gerçekleştirin. Bu işlemin ardından artık sipariş alınmış olacaktır.

Amazon Gümrük Vergisi Alıyor mu?

Amazon’dan alışveriş yapmak konusunda merak edilen çok fazla konu olduğunu daha önce de belirtmiştik. Bunlardan bir tanesi de sitenin, alışveriş yapan kişilerden gümrük vergisi alıp almadığıdır. Bilindiği üzere Amazon’un Amazon.com.tr ve Amazon.com olmak üzere iki farklı sitesi bulunmakta. Bu bağlamda eğer Tr ibaresi bulunan siteden alışveriş yapıyorsanız, burada bulunan ürünler Türkiye’deki depolardan gönderileceği için o zaman gümrük vergisi ödemek durumunda kalmazsınız. Ancak Amazon.com üzerinden alışveriş yaptığınızda durumlar değişiyor. Aldığınız ürün dahilinde gümrük vergisi ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Amazon Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Amazon’dan alışveriş yapmak bir miktar pahalıya patlasa da eğer ihtiyaç duyduğunuz ürün Türkiye’de mevcut değilse o zaman bir nevi mecburi bir hal alabilmektedir. Yukarıda daha önce, bu siteden alışveriş yaptığınızda kargo ücreti ödemeseniz dahi mutlaka gümrük vergi ücreti ödemek zorunda olduğunuzu belirtmiştik. Bu bağlamda Amazon gümrük vergisi ne kadar diye sorunlar için kesin bir fiyat aralığı veremiyoruz. Çünkü ödenmesi gereken gümrük vergi fiyatları, alınan ürünlere göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden bunu “ İthalat Ücreti Depozitosu “ adı altında alışveriş yaptığınız esnada öğrenebilirsiniz.

Amazon Türkiye Kargo Ücreti Ne Kadar?

Amazon’dan alışveriş yapmak isteyen kişilerin merak ettikleri bir diğer konu da bu platformdaki kargo ücretleridir. Bilindiği üzere Amazon.com.tr üzerinden yapılan alışverişlerde kargo ücreti ödenmek durumundadır. Ancak ücret teslimatı ne zaman almak istediğinize göre değişmektedir. Eğer normal teslimat süresini seçerseniz o zaman kargonuz yaklaşık bir hafta içerisinde elinizde olacak ve bunun için yalnızca 4.90TL’lik bir kargo ücreti ödemek durumunda kalacaksınız. Ancak 100 TL’nin üzerinde olan siparişler adına bir ücret ödenmesine gerek görülmemiştir.

Ancak siparişinizin çok daha kısa bir sürede elinizde olmasını istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey; Express seçeneğini seçmek. Bu alternatif ile kargonuz 1- 2 iş günü içerisinde elinizde olacaktır. Ve bunun için de kargo ücreti olarak 7.90 TL ödüyorsunuz. Peki, Amazon.com.tr sitesi, Türkiye’de bulunan hangi kargo şirketleri ile iş birliği yapıyor?

Amazon’un Türkiye pazarına girmesi ve fiilen çalışmalarına başlaması ile birlikte artık birçok ürüne kolay bir şekilde sahip olabiliyoruz. Bu bağlamda Amazon firmasının ülkemizde bulunan MNG kargo ve AGT Kurye ile anlaştığını belirtebiliriz.

Amazon.com.tr üzerinden sipariş ettiğiniz- satın aldığınız ürünler Pazartesi ila Cumartesi günleri aralığında teslimatı gerçekleştiriliyor. Pazar günü ve resmî tatillerde ise, teslimat gerçekleştirilmiyor.

728 90
Araç çubuğuna atla