Altındaki Yükseliş Devam Eder mi? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.149,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1862
  % 0,09
 • € EURO
  34,9965
  % 0,05
 • £ POUND
  41,0046
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4520
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  2262494,668
  % -0,99
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Altındaki Yükseliş Devam Eder mi?

Altındaki Yükseliş Devam Eder mi?
728 90

Bilindiği üzere bir süredir altın fiyatlarındaki yükseliş ülke ekonomisinin ve dolayısı ile de hepimizin gündeminde. 2020 Mart ayından itibaren hatırı sayılır bir oranda artış ile bizleri şaşırtan altın, ara sıra düşüşleri olsa da halen zirveye tırmanmaya ve rekor fiyatlar görmeye devam ediyor.

Bu durumdan mütevellit halk da hali hazırda elinde olan altınları bozdurmak ya da satın almak gibi sebepler ile altındaki yükseliş devam eder mi sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. O yüzden bu yazı içerisinde gündemimizden inmeyen ve halen yükselmeye devam eden altın fiyatları hakkında merak edilenleri, uzmanların yaptıkları açıklamalar doğrultusunda sizlere aktaracağız.

Başlıklar

300 250 4

Altındaki Fiyat Yükselişi Devam Edecek mi?

Bilindiği üzere altın fiyatları, piyasalar göz önüne alındığında zaman zaman düşen zaman zamanda artış gösteren bir grafik çizmekte. Günümüz itibari ile altın fiyatlarına baktığımızda gram altının; 499,05 TL’den işlem görmekte olduğunu söyleyebiliriz. Çeyrek altın alış fiyatı ise şu andaki verilere göre; 810,00 TL. Buna ek olarak Ons Altın 1.750, 13 iken Cumhuriyet Altınının fiyatı ise; 3.225,00 TL değerinde.

Son zamanlarda yeniden yükselişe geçen altın fiyatları konusunda merak edilen soruların ardı arkası kesilmiyor diyebiliriz. Bu bağlamda altın fiyatlarındaki yükseliş devam eder mi sorusu da başı çeken konular arasında. Uzmanların verdiği yanıtları incelediğimiz altın fiyatlarındaki artışın ne zamana kadar süreceği konusunda kesin bir yanıt vermek doğru değil. Çünkü piyasalardaki hareketlenmeler ve gündemdeki olaylar itibari ile fiyatlarda da dalgalanmalar söz konusu.

Ekonomist Cüney Paksoy’ a yöneltilen bu sorunun neticesinde tam bir yanıt almanın zor olduğu doğrulanmış bulunmakta. Çünkü Paksoy; altın fiyatlarındaki artışın tek bir değişkene bağlı olmadığını bu yüzden bunun bir projeksiyon teknik senaryo olarak görülmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca yine Paksoy’un açıklamalarına göre eğer Ons Altın 2 bin dolar ve üzerini görürse o zaman gram altın için de 600 Türk Lirası ve üzeri fiyatlama durumu söz konusu olabilir.

Altın Yükselecek mi 2021?

2021 yılının son çeyreğinde iken yükselişe devam eden altın fiyatları halkı yer yer düşündürüyor yer yer de sevindiriyor. Daha öncede çeyrek altın yaparak bir birikim oluşturan kişiler altın fiyatlarının yükselmesinden sonra derece memnun. Ancak hali hazırda altın alması gereken kişiler ise bu konuda kara kara düşünmeye devam ediyor. İşte o yüzden gündemden uzun bir süre inmeyen ve yine uzun bir süre inmesi de mümkün görünmeyen o soru bir kez daha karşımıza çıkıyor; 2021 yılı sonunda altın fiyatları yükselmeye devam eder mi? Yukarıda bahsettiğimiz üzere bu konuda kesin bir sonuçtan bahsetmek, böylesi fazla değişkene bağlı bir durum için aslında pek mümkün değil. Ancak yapılan tahminler neticesinde çoğu uzmanın belirttiği tahminler de birbiri ile benzer. ABD’den gelen veri akışının da zayıf olması nedeniyle şu an itibari ile altındaki yükselişin bariz miktarda artışının mümkün olup olmadığı yönünde fikir ayrılıkları da bulunuyor. Ancak  çoğu analist ve ekonomist; altın fiyatlarındaki artışın bu şekilde devam etmesinin kısıtlı bir süre için geçerli olabileceğini savunuyor. Yani yapılan açıklamalar ışığında net bir karara varılması çok mümkün değil, o yüzden ekonomistler ve uzmanlar kişileri temkinli olmaya davet ediyor.

Şu An Altın Bozdurmak Mantıklı mı?

ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı tüm dünya için belirleyici bir etken olmaktadır. Eylül ayı itibari ile Suriye ve diplomasi konusunda olumlu gelişmelerin yaşanması ihtimaline karşılık altında düşüşler meydana gelebileceği söylenmekte. Bu yüzden ilerleyen zamanlardaki düşüş baz alındığında şu süreç içerisinde altın bozdurmanın mantıklı olduğu söylenebilir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz üzere altın şu an için yükseliş durumunda. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda beklenen düşüş ihtimali göz önüne alındığında, altın bozdurmak isteyen kişiler için doğru zaman olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Altın Ne Zaman Almak Gerekir?

Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan birisi de ne zaman altın almak gerektiğidir. Bilindiği üzere altın geçmiş zamanlardan beridir en iyi birikim ve yatırım yolu olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden de çoğu insan, birikim yapmak ve ilerleyen zamanlarda bu birikimden az da olsa kâr edebilmek için altın almayı tercih etmektedir. Fakat iyi bir birikim yapabilmek ya da bundan kar elde edebilmek için öncelikle altın satın alırken, altının düşüşte olduğu grafik göz önüne alınmalıdır. Fiyatlar hali hazırda yüksek iken yatırım yapmak hiçbir yatırım yöntemi için önerilmektedir. Altın fiyatlarında düşüş meydana geldiğinde, yeniden yükselme ihtimali göz önünde bulundurularak satın alma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Satın alınan altınlar bozdurulmadan önce de bu kez tam tersi, yani satın alınan fiyatın üzerine çıkması beklenir. O yüzden son dönemlerdeki altın fiyatlarının yükseldiği ve bir sürede yükselmeye devam edeceği durumu söz konusu iken şu an altın almak uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor.

Altın Fiyatı Neden Yükselir?

Altın fiyatları yükselmeye devam eder mi sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan biri de bu fiyatların neden arttığıdır. Bilindiği üzere genellikle altın fiyatları dolar para birimine bağlı olarak yükselişe ya da düşüşe geçmektedir. O yüzden piyasaları incelediğimizde doların yükselişte olduğu zaman dilimlerin de altın fiyatlarının da daha yüksek bir grafik çizdiğini gözlemleriz. Bu yüzden ABD ekonomisi ve dolar para biriminin altın üzerinde yadsınamaz bir etki yarattığını söylemek mümkün. Ancak buna ek olarak bir de kişilerin alım güçleri de altın fiyatlarını etkileyen faktörlerden biridir. Bunu şöyle açıklayabiliriz; nakit akışı artıyorsa o zaman alım gücü de artar ve bu da altına olan yönelimi çoğaltır.

Yani şöyle düşünmek gerekirse; insanlar için faydalı ya da gerekli olduğu söylenilen bir mal olduğunu farz edelim. Daha önce normal bir fiyata sahip olan bu mal, ön plana çıkarıldığında ve cazip kılındığında haliyle alım gücü olan insanların bu mala yönelmesi durumu söz konusu olur. Piyasadaki alım arttıkça ürün azalmaya başlar, ürün azaldıkça da fiyatında artış meydana gelir. Bu artış alım gücü yani talep arttıkça devam eder.

Altın fiyatlarındaki düşüşte de tam tersi bir durum söz konusudur. Hali hazırda yüksek fiyatlar elde eden altın, kişilere kar getirdiği ölçüde satılmaya başlandıktan sonra piyasa da daha fazla altın bulunmaya başlar. Yani altına olan rağbet azalır ve böylece altın fiyatlarında düşüş meydana gelir.

Tüm Birikim Altına Yatırılmalı mı?

Her ne kadar altın, herkes tarafından en iyi yatırım aracı olarak görülse de kişilerin tüm birikimlerini altına yatırmaları doğru değildir. Çünkü bilindiği üzere piyasalar devamlı bir dalgalanma ve değişim halindedir. Bu da bu zor koşullarda elde ettiğiniz birikimin riske girmesine hatta, düşüş yaşanması halinde erimesine neden olabilir. Bunun sonucunda da ciddi kayıplar yaşayarak zoru bir durumun içerisine düşebilirsiniz. O yüzden hem uzmanlar hem de analistler kişilerin birikimlerinin tamamını altına yatırmalarını tavsiye etmemektedirler.

728 90
Araç çubuğuna atla