Alternatif Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.142,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2059
  % 0,12
 • € EURO
  35,0265
  % 0,07
 • £ POUND
  41,0743
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4497
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % -0,11
 • BITCOIN/TL
  2260770,206
  % -1,16
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Alternatif Kripto Paralar

Alternatif Kripto Paralar
728 90

Bitcoin, Ethereum gibi yüksek işlem hacmine sahip kripto paraları satın almak artık oldukça güçleşti. Bu durum, yatırımcıları alternatif kripto para arayışına sürüklemiş durumdadır. Bu yazımızda alternatif kripto paralar listesiyle önerilerde bulunacağız. İşte ayrıntılar…

Başlıklar

Bitcoin’in Piyasa Durumu

Dünyadaki ilk kripto para olan Bitcoin (BTC), yükselişi sürekli devam etmiş önemli bir dijital varlıktır. İlk defa 2009 yılında piyasaya çıkan Bitcoin’in bugünkü değeri 50 bin Amerikan Doları sınırına varmıştır. Bitcoin’in durdurulamaz bu yükselişinin ana sebepleri piyasada yıllardır var olması ve yatırımcıların güvenini kazanmasıdır. Bir diğer sebep ise Bitcoin sisteminin hala oldukça güçlü bir şekilde yönetilmesidir.

300 250 4

Ancak Bitcoin’in piyasa durumu, kripto para piyasasına yeni giriş yapacaklar için oldukça zorlayıcıdır. Bu nedenle son yıllarda yatırımcılar alternatif kripto paralar için araştırma yapmaya başlamıştır. Ayrıca zaman zaman Bitcoin hakkında ortaya çıkan spekülasyonlar da yatırımcıları diğer kripto paralara yönlendirmiştir. Bitcoin’den sonra Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Binance Coin (BNB), Tether (USDT), Polkadot (DOT), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Chainlink (LINK) ve Bitcoin Cash (BCH) gibi işlem hacmi yüksek ve güvenilir kripto paralar gelmektedir.

Bitcoin’e Alternatif Olabilecek Kripto Paralar

Altcoin kelimesi, Bitcoin’den sonra çıkmış kripto para birimleri için kullanılan bir terimdir. Bu terim, ‘alternatif’ ve ‘coin’ kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Yani altcoinler, temel olarak Bitcoin’e alternatif oluşturmak üzere üretilmiş kripto paralardır. Bitcoin’e alternatif olabilecek tüm kripto paralar öncü Bitcoin’in alt yapısıyla benzerlikler taşıyan belirli özelliklere sahiptir. Bazı altcoinlerin amacı Bitcoin’in alt yapısından daha iyi ve güvenilir sistemler kurmaktır.

Yatırımcılar için alternatif kripto paralar listesinin anlamı ise, daha fazla kazanç elde edebilmektir. Bitcoin’in hali hazırda çok sayıda yatırımcısının ve yüksek değerinin olması altcoinlere yatırım yapmayı cazip hale getiriyor. Çünkü henüz popülerleşmemiş ama büyüme potansiyeli olan dijital varlıklara yatırım yapmak oldukça avantajlıdır. Bitcoin’e alternatif olabilecek bazı kripto paraları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Litecoin (LTC): 2011 yılında geliştirilen Litecoin, en eski ve en popüler kripto paralar arasında yer alıyor.
 • Ethereum (ETH): Ethereum, işlem hacmi açısında Bitcoin’in takipçilerinden biridir.
 • Ripple (XRP): SEC davasıyla sarsılan Ripple kripto para birimi, bazı uzmanlara göre hak ettiği değerin çok altından işlem görüyor. Bu nedenle yatırımcıların dava haberlerini takip ederek yatırım yapması uzun vadede avantajlı olabilir.
 • Cardano (ADA): Açık sözleşmelerle oluşturulan önemli bir kripto para birimidir.
 • Binance Coin (BNB): İlk olarak 2017 yılında geliştirilmesine rağmen iyi çıkış yakalamış bir kripto para birimidir.
 • Tether (USDT): 2014 yılında kurulmuş olan görece eski ve önemli bir kripto para birimidir.
 • Polkadot (DOT): 2020 yılında kurulmuş olan bir dijital varlıktır. Polkadot, kısa bir süre içerisinde yükseliş yaşamış ve trend kripto paralar arasına ismini yazdırmıştır.
 • Chainlink (LINK): 2015 yılında hayata geçirilmiş olan bir dijital projedir.
 • Bitcoin Cash (BCH): Bitcoin’in çatallaşması ilk defa 2017 yılında kurulan bir kripto para birimidir.

Alternatif Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Alternatif kripto paralar analiz edilirken mutlaka dijital varlıkların günlük, haftalık, aylık, yıllık hacimlerine bakılmalıdır. Bir kripto paranın hacminin yüksek olması, onun yükselen bir trendinin olduğu anlamına gelir. Bu ise ilgili kripto paraya talep artışı olacağına işaret eder. Tersi durum ise kripto para biriminin düşeceği anlamına gelmektedir. Bu nedenle saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık grafiklerin incelenmesi son derece önemlidir.

Kripto para analizi yapmanın bir diğer yolu ise kripto para haberlerini okumaktır. Çünkü Ripple’ın SEC davasında olduğu gibi kripto paralarla ilgili bazı gelişmeler yaşanabiliyor. Ayrıca kripto para haberleri, uzmanların görüşlerini de içerir. Ancak bu noktada spekülatif haberlerin dikkate alınmaması oldukça önemlidir.

Ulusal ve uluslararası kripto para forum sitelerinin takip edilmesi ise bir başka analiz yöntemidir. Bunun için Bitcoin Türk Forum, bitcointalk.org Türkçe kaynaklar takip edilebilir, forum sitelerinde yer alan ilgili konu başlıkları ve ilanlar incelenebilir. Ayrıca bu sitelerde yatırımlarınızla ilgili soru işaretleriniz için yeni konu başlıkları açarak diğer kullanıcıların fikirlerini alabilirsiniz.

2021 Yılında Alınabilecek Kripto Paralar

2020 yılı, Covid 19 salgınının da etkisiyle kripto para piyasasında beklenenin dışında geçti. Böylelikle 2021 yılı için kripto para birimleri üzerindeki beklentiler artmış oldu. 2021 yılında yatırımcıların ilgilenebilecekleri kripto paralar ise şunlardır:

 • Litecoin (LTC): Litecoin, Bitcoin ile benzer yapılarıyla dikkat çeken bir altcoindir. Litecoin, piyasaya ilk çıktığı dönemden itibaren yüksek yatırım almış ve bir dönem oldukça büyük bir değer kazanmıştır. Ancak bugünlerde LTC değeri bu yüksek seviyelerin çok altındadır. Bu durum genel olarak Litecoin’in hak ettiği seviyenin altında olduğu kanısını oluşturuyor. Bu nedenle Litecoin’in gelecek dönemlerde yükseleceğini ve kazançlı bir yatırım aracı olacağını düşünüyoruz.
 • Binance Coin (BNB) ve Cardano (ADA): Binance Coin ve Cardano, henüz birkaç senedir piyasada var olmasına rağmen yatırımcı güvenini sağlamış altcoinlerdir. Bu nedenle 2021 yılında kazanç sağlayabilecek altcoinler arasında bu iki para birimini eklemek doğru olacaktır.
 • Steller Lumens (XLM): Steller Lumens, Ripple kripto para biriminin eski kurucusu tarafından geliştirilmiş bir dijital varlıktır. 2020 yılındaki Ripple SEC davası, Steller’ın daha fazla yatırım almasına sebep olmuştur. Bu nedenle her geçen gün işlem hacmini artıran Steller, 2021 yılında yatırımcıların ilgilenebilecekleri kripto paralar listesinde yer alıyor.
 • Chainlink (LINK):2020 yılında değerini büyük oranda artıran Chainlink kripto para birimi, 2021 yatırım alternatifleri arasında da yer almış durumdadır.
728 90
Araç çubuğuna atla