Alınması Gereken Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Alınması Gereken Kripto Paralar
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7243
  % -0,16
 • € EURO
  35,1430
  % -0,01
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3702
  % 0,29
 • BITCOIN/TL
  2177105,359
  % 0,74
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Alınması Gereken Kripto Paralar

Alınması Gereken Kripto Paralar
728 90

Kripto paralar, ilk defa Bitcoin sanal para birimiyle beraber hayatımıza hızla girdi. Alım satım işlemlerinin kolay olması, ana merkezlerinin olmaması ve güvenli oluşları nedeniyle kripto paralar birçok yatırımcı için önemli avantajlara sahiptir. Peki günümüzde alınması gereken kripto paralar nelerdir?

Sizin için değer kazanacak kripto para birimlerini sıraladık. İşte o kripto para birimleri!

Başlıklar

300 250 4

Neden Kripto Para Alınmalıdır?

Kripto para terimi, ilk olarak 2008 yılında Bitcoin (BTC) adındaki sanal paranın geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Takas ve ödeme için kullanılabilen dijital bir para çeşididir. İsmini bir çeşit şifreleme anlamına gelen ‘kriptoloji’ kelimesinden alır. Kripto paralarda geleneksel paralardan farklı olarak herhangi bir ana merkez bulunmaz. Kripto paralar, hiçbir otorite veya hükümet tarafından yönetilmeyen bir sisteme sahiptir.

Kripto paralar güvenilir olması sebebiyle geleceğin para birimi olarak da adlandırılır. Son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşan kripto para birimleri, günümüzde hizmetten sanayiye kadar birçok sektörde ödeme yöntemi olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra, kripto paralar yatırımcılar için büyük yatırım fırsatlarıdır.

Kripto Paraların Avantajları

Kripto paranın diğer paralarla karşılaştırıldığında önemli avantajları vardır. İşte bunlardan bazıları:

 • Kripto paraların işlem limiti yoktur. Dünyanın her yerinde anında işlem kolaylığı vardır.
 • Kripto para transferlerinde sistem işlem garantisi verir. Yapılan işlemlerin önlenmesi mümkün değildir.
 • Kripto paralarda kimlik hırsızlığı ve sahtekarlıklara karşı güçlü güvenlik sistemleri bulunur.
 • Kripto paralarda hesap cüzdanı oluşturmak çok kolaydır. Sadece internet erişimi olan cihaz ihtiyacı bulunur.
 • Kripto para birimlerinin çoğunda herhangi bir otorite kontrol merkezi yoktur. İşlemleriniz kontrol altında değildir.
 • Kripto paralar ile yapılan para transferinin maliyeti geleneksel para transferine göre düşüktür.

Alınması Gereken Kripto Paralar Neledir?

Bir ödeme yöntemi olması için veya yatırım amaçlı kripto para almaya karar verdiniz. Peki nereden başlanmalıdır? Alınması gereken kripto paralar nelerdir?

Bu bölümde sizlere alınması gereken kripto paralar ile ilgili birkaç ipucu vereceğiz.

Bitcoin (BTC) 

Bitcoin, piyasaya sunulan ilk ve orijinal kripto para birimidir. Piyasaya çıktığı ilk günden beri adından sıkça bahsettiren Bitcoin, birçok yatırımcı için güven noktasıdır. Sadece Mart 2020’de pandeminin etkisiyle sert bir düşüş yaşamış, sonrasında ise yükselişine devam etmiştir. Bitcoin diğer tüm kripto para birimlerine göre en çok yükselen para birimidir. 9 Ocak 2021 tarihinde Bitcoin 40141 doları görerek rekor kırmıştır.

Uzmanlara göre Bitcoin 2021 yılı içerisinde de artmaya devam edecek ve hatta 100 bin dolar seviyelerini görecektir. Bu nedenle Bitcoin, alınması gereken kripto paralar listemizde ilk sırada yer alıyor.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’den sonra en çok işlem gören kripto para birimi olan Ethereum; alınması gereken kripto paralar listesinde de ikinci sırada bulunuyor. Yatırımcılara göre ETH’nin geleceği oldukça parlak. Hatta bazı analistlere göre ETH, Bitcoin’i yakalayarak geçmeyi de başaracak. Tüm bunlar göz önüne alındığında Ethereum’a yatırımın olumlu olacağı söylenebilir.

Litecoin (LTC)

Litecoin, Bitcoin ve Ethereum’a göre daha ucuz bir kripto para birimidir. Bu nedenle daha az riskli yatırım yapmak isteyenlerin tercih noktası olabilirler. Ayrıca uzmanlara göre Litecoin henüz hak ettiği konumda değil ve ileriki aşamada piyasa değerinin iyice artacağı ön görülüyor. Tüm bu sebeplerle Litecoin alınması gereken kripto paralar listemizde üçüncü sırada yer alıyor.

Tether (USDT)

Hak ettiği piyasa değerine henüz gelememiş bir başka kripto para birimi de Tether’dir. 2015 yılında ilk defa piyasaya sürülen bu sanal paranın geleceğine olumlu bakılıyor. Uzmanlara göre Tether, gelecekte diğer kripto para birimleriyle yarışabilecek bir konuma gelecek. Henüz daha yeniyken Tether’e (USDT) yatırım yapmanız faydalı olabilir.

Ripple (XRP) 

XRP, 2020 yılındaki sert düşüşüne rağmen analistlerin olumlu baktığı bir kripto para birimidir. Uzmanlara göre XRP’nin gelecek günlerdeki piyasa değeri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı davanın sonucuna göre şekillenecek. Bu nedenle yatırım amacıyla satın alacakların bu dava sonucu beklemeleri önerilir.

XRPİ yatırım amacının dışında güvenli ödeme yöntemi olarak da kullanılıyor. Hızlı ve az masraflı ödeme olanağı nedeniyle tercih edilen Ripple, uluslararası anlaşmalardaki yerini gelecekte de koruyacak gibi görünüyor benziyor.

Kripto Paralar Nasıl Satın Alınır?

Kripto paraya sahip olmanın iki yöntemi bulunur. Bunlardan ilki ve en çok bilineni bir platform üzerinden geleneksel para birimi ile satın alımdır. Bu yöntemde örneğin Türk lirası ile Bitcoin satın alınır.

Kripto paraya sahip olmak için kullanılan bir diğer yöntem ise madenciliktir. Bu yöntemde kripto paralar işletim sistemi olan kriptografik şifrelerini çözerek ödül kazanırsınız.

Kripto para kazanmanın en çok kullanılan ilk yönteminde öncelikle belirli bir platforma üye olmanız gereklidir. Bunun için seçtiğiniz platforma girerek profilinizi ve kendinize ait sanal cüzdanı oluşturunuz. bu bölümün tam ve doğru olması önemlidir, çünkü oluşturacağınız sanal cüzdan aracılığıyla kripto para alımı gerçekleşecektir.

Ardından platformun alış/satış sekmesine gelerek almak istediğiniz kripto parayı seçiniz. Tutar kısmına ise satın almak istediğiniz miktarını giriniz ve ‘Al’ butonuna basınız. Bu işlemden sonra kripto paranızın alımı gerçekleşmiş olur.

Kripto paraları hem yatırım amaçlı kullanarak kısa ve uzun vadede bekledikten sonra satışını yapabilirsiniz. Hem de kripto paralar aracılığıyla çeşitli sektörlerde güvenli ve kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla